Paryż może stać się "stolicą islamskich banków"

PAP
opublikowano: 29-11-2008, 17:49

Francuska minister finansów Christine Lagarde wyraziła nadzieję, że od przyszłego roku Paryż stanie się „stolicą islamskich banków”. Od 2009 roku Francja ma zezwolić na działalność bankom, których funkcjonowanie oparte jest na prawie koranicznym.

Projekt, podyktowany kryzysem na światowych rynkach, ma przeciwników, którzy twierdzą, że tego typu banki będą znakomitym sposobem finansowania fundamentalistów muzułmańskich, a nawet terrorystów. Zwolennicy są natomiast zdania, że umożliwi to napływ do Francji ogromnego kapitału, za którym przyjdą inwestycje, i pomoże w integracji imigrantów w środowisku francuskim.

We Francji mieszka pięć milionów muzułmanów, z tego pół miliona wyraża zainteresowanie otwarciem konta w islamskich bankach. Koran określa co wolno, a co jest zakazane w odniesieniu do działalności banków. Nie mogą one spekulować ani udzielać oprocentowanych pożyczek, mogą natomiast kupować w imieniu klienta mieszkanie, a następnie mu je wynajmować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu