Patriotyczne zabezpieczenie

opublikowano: 10-06-2015, 00:00

Komentarz Iwony Sroki

KOMENTARZ PARTNERA

PDR IWONA SROKA

Prezes KDPW i KDPW_CCP

owstanie REIT na polskim rynku finansowym stworzy możliwość szybszego rozwoju Warszawy jako centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej, poprzez wprowadzenie nowej kategorii instrumentów, wzrost kapitalizacji giełdy, zwiększenie obrotów i przyciągnięcie nowych inwestorów na parkiet. Ma to szczególne znaczenie właśnie teraz, gdy rynek skarży się na brak inwestorów, zwłaszcza indywidualnych. Instytucja REIT pozwala bowiem inwestorom z mniejszym portfelem na lokowanie środków w bardzo atrakcyjnych spółkach, dodatkowo regularnie wypłacających dywidendę.

Dzięki notowaniu tych podmiotów na giełdzie zyskują one dodatkową wiarygodność i dają inwestorom odpowiedni dostęp do informacji. Transakcje zawierane na GPW są zaś rozliczane w KDPW_CCP, co gwarantuje ich bezpieczeństwo, dzięki stosowaniu przez izbę profesjonalnego systemu zarządzania ryzykiem. Krajowy Depozyt z kolei od wielu lat sprawnie pośredniczy w wypłacie dywidendy, mając ku temu odpowiednie narzędzia i systemy IT oraz kanały komunikacji.Rozwój lokalnej infrastruktury post-transakcyjnej, dzięki obsłudze nowej kategorii emitentów, pozwoli w konsekwencji na umacnianie pozycji Warszawy na mapie regionalnych centrów finansowych.

Utworzenie polskich REIT zachęci krajowy kapitał do inwestowania w rodzime nieruchomości. Poprawi to stabilność polskiego rynku nieruchomości komercyjnych i zabezpieczy go przed skutkami nagłego wycofania się zagranicznego kapitału, dominującego dziś w tym segmencie. Dojrzałe rynki nieruchomości komercyjnych w krajach Europy Zachodniej finansowane są w dużej części przez inwestorów krajowych. Są to w szczególności fundusze emerytalne oraz fundusze zasilane przez kapitał klasy średniej. Kapitał krajowy z natury ma tendencje do pozostania na własnym rynku, zatem jego obecność zmniejsza efekt domina” w sytuacjach nagłego wycofania inwestorów zagranicznych.

Grupa KDPW, dostrzegając potencjał w polskich REIT, z pełnym zaangażowaniem będzie wspierała prace związane z rozwojem tego przedsięwzięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu