Paweł Gruza blisko KGHM

opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Wiceminister finansów jest faworytem do objęcia stanowiska wiceprezesa ds. zagranicznych w miedziowym gigancie

Do 17 sierpnia kandydaci mogą aplikować do KGHM na stanowiska dwóch wiceprezesów. Konkurs, który ma wyłonić wiceprezesów do spraw rozwoju i aktywów zagranicznych, został rozpisany tydzień temu. Według naszych nieoficjalnych informacji, z trzech niezależnych źródeł, wystartować w nim chce Paweł Gruza, wiceminister finansów. To oznacza, że konkurs mający wyłonić szefa działalności zagranicznej miedziowego giganta, ma zdecydowanego faworyta. Transfer wiceministra do państwowej spółki musiał bowiem pobłogosławić premier Mateusz Morawiecki, który w ostatnim czasie zdobył większość w radzie nadzorczej

BIZNES W NAGRODĘ: Paweł Gruza jest bardzo dobrze oceniany jako wiceminister finansów — przemawiają za tym nie tylko wyniki, ale także opinie ekspertów, którzy doceniają, że poprawa ściągalności podatków nie była dotychczas nadmiernie opresyjna dla przedsiębiorców. Przejście do KGHM mogłoby być nagrodą dla zasłużonego urzędnika.
Fot. Marek Wiśniewski

Fiskalny hydraulik

Paweł Gruza to autor sukcesu uszczelniania systemu podatkowego. Na stanowisko wiceministra finansów odpowiedzialnego za poprawę ściągalności podatków został powołany w listopadzie 2016 r. przez premier Beatę Szydło (wcześniej był wiceministrem skarbu), kilka tygodni po odwołaniu ze stanowiska szefa resortu finansów Pawła Szałamachy. Dymisja była uzasadniona słabymipostępami w poprawie ściągalności podatków. Ministerstwo przeszło wówczas pod kuratelę Mateusza Morawieckiego, ówczesnego wicepremiera i ministra rozwoju, i to on powierzył Pawłowi Gruzie kluczowy odcinek. Nie rozczarował się — w 2017 r. dochody z VAT wzrosły o 23 proc. (30 mld zł) — do 157 mld zł.

— Wzrost gospodarczy przysporzył 5-10 miliardów złotych, ale ponad dwadzieścia miliardów pochodzi wyłącznie z uszczelnienia — stwierdził Mateusz Morawiecki podczas Forum Ekonomicznego w Davos. Według resortu finansów, luka podatkowa w VAT zmniejszyła się z 20 proc. potencjalnych wpływów w 2016 r. do 14 proc. w 2017 r. Ekonomiści uważali, że premier przecenia dokonania fiskusa. Efekty uszczelnienia szacowali na 12-13 mld zł, ale nawet taką kwotę uznawali za imponującą. Ich zdaniem, w tym roku dodatkowe wpływy mają sięgnąć 8 mld zł. W pierwszym półroczu dochody z VAT wzrosły o 4,5 proc., czyli 3,6 mld zł. Paweł Gruza odpowiadał także za kluczowe projekty: split payment i STIR (analiza transakcji i możliwość blokowania kont w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości). Pierwszy ma dopiero pokazać pazury.

— Za 10-12 miesięcy split payment przyniesie kilka miliardów złotych dodatkowych wpływów do budżetu z tytułu uszczelniania podatków — powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami w ubiegłym tygodniu.

Trudny dylemat

O transferze Pawła Gruzy do biznesu na korytarzach Ministerstwa Finansów (MF) plotkowano od kilku tygodni.

— Wiceminister wielokrotnie zaprzeczał, twierdząc, że ma jeszcze wiele do zrobienia w resorcie — mówi nasz rozmówca z MF.

Wiceminister rzeczywiście przez długi czas nie mógł nastawiać się na transfer. Po odwołaniu Radosława Domagalskiego- Łabędzkiego z funkcji prezesa rozpisano konkurs, w którym ostro rywalizowały frakcje PiS i lokalni działacze z Dolnego Śląska. Ostatecznie wygrał Marcin Chludziński, którego kandydaturę wspierał Mateusz Morawiecki. Ludzie premiera mają większość w radzie nadzorczej KGHM, mimo że spółka formalnie jest nadzorowana przez Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii. Taki układ sił pozwala umeblować zarząd według wizji prezesa, któremu z Pawłem Gruzą na pewno po drodze. Razem pracowali w Fundacji Republikańskiej (FR), którą prezes KGHM zakładał, a kandydat na wiceprezesa był ekspertem od finansów i gospodarki i członkiem zarządu. Już wtedy interesował się KGHM. „Opodatkowanie dotyczy miedzi i srebra, ponieważ stanowią one dla ustawodawcy naprawdę łatwy zysk. Nie widać za tym pomysłem żadnego myślenia systemowego.W Polsce istnieje znacznie więcej bogactw naturalnych: od gazu i gazu łupkowego przez ropę, sól, kruszywa, minerały aż po węgiel. Rząd nie ma w tym zakresie żadnej spójnej polityki rozwoju wydobycia i efektywnego opodatkowywania operatorów na tych rynkach. Wszystko wskazuje na to, że padło na miedź i na KGHM wyłącznie dlatego, że spółka dobrze sobie radzi i nie będzie miała jak uciec” — komentował Paweł Gruza jako ekspert FR projekt podatku od kopalin w 2012 r.

Szef KGHM chętnie sięga po kadry z FR. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że na dyrektorskie stanowiska ściągnął kilkoro rynkowych ekspertów, które łączy działalność w fundacji. Przed transferem do biznesu Pawła Gruzę powstrzymywały też kolejne zadania w MF. Wiceminister pilotuje projekt zmian w podatku dochodowym, polegający de facto na napisaniu od nowa ustaw o PIT, CIT i podatku od dochodów kapitałowych. Znalazło się to w agendzie prac rządu, a projekty, nad którymi pracuje zespół rynkowych ekspertów ściągniętych do ministerstwa przez Pawła Gruzę, mają być pożyteczną rewolucją. — Kto nie chciałby być autorem projektów, które trwale zmienią system podatkowy w Polsce? Taka osoba przejdzie przecież do historii — mówi nasz rozmówca.

Jeśli ostatecznie zdecyduje się na transfer do biznesu to będzie faworytem w konkursie. Co go może przekonać? Poza znaczącym wzrostem pensji, podjęcie nowych wyzwań (których w KGHM nie brakuje) i szansa zdobycia doświadczenia, które w dalszej karierze może być nie do przecenienia.

— Pytanie, jaką przyszłość widzi dla siebie Paweł Gruza. Na pewno powrót wiceministra odpowiedzialnego za ustawy podatkowe do doradztwa podatkowego to ścieżka, która wzbudza słuszne kontrowersje — wystarczy przywołać Witolda Modzelewskiego. Zarządzanie potężną spółką na pewno ułatwiłoby w przyszłości karierę w biznesie — zauważa jeden z naszych rozmówców.

Nie byłby to pierwszy transfer wiceministra do państwowej spółki. Henryk Baranowski przeszedł z ministerstwa skarbu państwa na fotel prezesa PGE, a Filip Grzegorczyk został szefem Tauronu. KGHM był już polem takiego transferu — Radosław Domagalski-Łabędzki przesiadł się z na fotel prezesa z fotela wiceministra rozwoju. Komentarza Pawła Gruzy nie udało nam się uzyskać.

— Nie komentujemy spekulacji personalnych — ucina Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Ekspert od podatków

Paweł Gruza jest absolwentem prawa i administracji na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2000-06 pracował w firmach doradczych (Instytut Studiów Podatkowych, Arthur Andersen i Ernst & Young). W 2007 r. został wspólnikiem MMR Consutling, a w lipcu 2014 r. partnerem w kancelarii doradztwa podatkowego GWW Tax. Jako doradca pracował nad wieloma projektami dla firm z sektora przemysłowego i finansowego. W kwietniu 2016 r. został mianowany wiceministrem skarbu.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, współpraca Magdalena Graniszewska

Polecane