Paweł Wypych będzie doradcą premiera ds. ZUS

08-01-2007, 15:38

W Sejmie trwają prace nad ustawą, która przekaże premierowi nadzór nad działaniami ZUS; obecnie sprawują go resort pracy i polityki społecznej.

Paweł Wypych zostanie doradcą premiera ds. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Jan Dziedziczak. W Sejmie trwają prace nad ustawą, która przekaże premierowi nadzór nad działaniami ZUS; obecnie sprawują go resort pracy i polityki społecznej.

Jak powiedział Dziedziczak, Wypych obejmie tę funkcję po wejściu w życie ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej, przekazującej premierowi nadzór nad działaniami ZUS.

W poniedziałek "Dziennik" napisał, że premier "jest niezadowolony z działań minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty", a wyznaczenie Wypycha jest kolejną "porażką" minister pracy, ponieważ Wypych był pierwszą osobą, "którą Kalata wyrzuciła z resortu". Był on w resorcie pracy wiceministrem, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych. "Nie było to zaskoczenie. Moje stanowisko przypadło Samoobronie, co wynika z umowy koalicyjnej" - powiedział wówczas PAP Wypych.

Minister Kalata podkreśliła w poniedziałek w rozmowie z PAP , że z Wypychem rozstała się "w bardzo miłej atmosferze". Pytana o powody złożenia wówczas wniosku o jego odwołanie odparła: "Czasami są preferowane inne wizje lub działania(...) Pana Wypycha bardzo cenię i lubię".

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Wypychem.

Wypych był wieloletnim warszawskim radnym. Był także dyrektorem Biura Polityki Społecznej miasta stołecznego Warszawy, gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński i wiceministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, odpowiedzialnym m.in. za sprawy osób niepełnosprawnych. Po odwołaniu Wypych zajmował się polityką społeczną w stołecznym Ratuszu.

Uchwalona przez Sejm 8 grudnia ustawa o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej została przygotowana przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza. Przewiduje m.in. przekazanie premierowi nadzoru nad działaniami ZUS. Ustawa była rozpatrywana przez Senat. Po jej przyjęciu przez posłów trafi do prezydenta, który będzie miał 21 dni na jej podpisanie. W ustawie zapisano, że wchodzi ona w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Paweł Wypych będzie doradcą premiera ds. ZUS