Pawlak: możliwe stworzenie koalicji rządowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-03-2006, 14:42

Możliwa jest przebudowa "obecnego układu" parlamentarnego, czyli paktu PiS, Samoobrony i LPR w "regularną koalicję rządową" - powiedział w niedzielę dziennikarzom prezes PSL Waldemar Pawlak. Dodał, że Stronnictwo byłoby zainteresowane wejściem do takiej koalicji.

Możliwa jest przebudowa "obecnego układu" parlamentarnego, czyli paktu PiS, Samoobrony i LPR w "regularną koalicję rządową" - powiedział w niedzielę dziennikarzom prezes PSL Waldemar Pawlak. Dodał, że Stronnictwo byłoby zainteresowane wejściem do takiej koalicji.

    "Można rozmawiać, poszukiwać rozwiązań, które dają możliwość rozważnego wyjścia z sytuacji. Z jednej strony to może być przebudowa obecnego układu w kierunku regularnej koalicji rządowej" - powiedział Pawlak. Dodał, że "z drugiej strony możliwe jest też takie rozwiązanie, że PO z PiS, bądź częścią PiS, i innymi ugrupowaniami może stworzyć koalicję większościową".

    Pytany przez PAP, czy możliwe jest wejście PSL do koalicji rządowej, Pawlak odpowiedział, że "jest taka możliwość, ale wymaga to przeprowadzenia dalszych rozmów".

    Według niego, możliwe są dwa scenariusze. Jeden zakłada przebudowę obecnego układu parlamentarnego w koalicję PiS, Samoobrony, LPR z ewentualną obecnością PSL. Drugi scenariusz to ewentualne wejście PSL do koalicji PiS i PO.

    Pawlak poinformował, że zaproponował liderom partii i klubów parlamentarnych spotkanie, na którym mają ustalić "najlepszy scenariusz" w obecnej sytuacji.

    Na pytanie, czy spodziewa się, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wycofa się z zapowiedzi, że klub PiS złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu, powiedział: "Jarosław Kaczyński robił tyle zwrotów, że możliwy jest i taki zwrot, że może być wycofanie się z wcześniejszych wyborów".

    Według Pawlaka, obecnie ważne jest uspokojenie sytuacji. "Ludzie oczekują od polityków troski o ważne sprawy społeczne i gospodarcze, a nie kolejnych awantur i kłótni" - powiedział Pawlak.

    Dodał, że PSL przygotowuje się do tego, co się będzie działo w najbliższych dniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane