Pawłowiczki wpuszczają wiatraki

MBE
opublikowano: 05-01-2011, 10:34

W niewielkiej gminie w Opolskiem Ekoenergia Polska zbuduje 86 urządzeń.

O tym, że prywatny inwestor chce wybudować w gminie Pawłowiczki elektrownie wiatrowe, mówi się od kilku lat, ale dopiero teraz projekt znalazł się na właściwym torze. 86 wiatraków wyrośnie w 15 miejscowościach, pierwsze powinny pojawić się jesienią 2011 r.  Wiatraki będą miały łącznie 2-2,5 MW mocy. Budowa jednego to koszt około 2 mln EUR. Zainwestuje w nie firma Ekoenergia Polska, która budowała już elektrownie w Austrii i Niemczech. Jaka z tego korzyść dla gminy?
- Do naszego budżetu będą wpływać podatki od nieruchomości i od budowli. Łącznie około 30 tys. zł rocznie – mówi Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki.
Niewiele?
- To, dla tak niewielkiej gminy jak nasza, sporo pieniędzy. Nasz roczny budżet to 18 mln zł, a z samego podatku rolnego wpływa do niego 1,8 mln zł rocznie – mówi wójt.
Tereny, na których powstaną elektrownie wiatrowe, zostały objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Jednak jak zaznacza wójt Treffon, taka inwestycja wiąże się ze skomplikowaną procedurą, dlatego od planów do realizacji droga daleka.
- Sprawa ciągnie się już od sześciu lat, bo najpierw trzeba było przygotować raport energetyczny, ornitologiczny, zmierzyć prędkość i siłę wiatru, wyjaśnić kwestię odbioru energii – tłumaczy Jerzy Treffon.
I zapewnia, że wiatraki nie będą dla mieszkańców problemem.
- Zdecydowaliśmy, że zostaną zlokalizowane w odległości 1 km od ostatniego domostwa. To urządzenia najnowszej technologii o minimalnym poziomie hałasu – zapewnia wójt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane