PayPal chce obsłużyć Niemców z Polski

opublikowano: 25-02-2018, 22:00

Amerykańska firma płatnicza szuka miejsca pod centrum usług zatrudniające ponad 500 osób. Jej przedstawiciele odwiedzili cztery miasta.

Jest szansa na kolejny duży projekt w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. — PayPal chce otworzyć centrum obsługi klienta, tzw. customer contact center. Zatrudni 500 osób — twierdzi jedno ze źródeł „PB”.

MAŁO PRACY: PayPal, którym kieruje Dan Schulman, może stać się kolejną globalną marką z centrum usług w Polsce. Na razie firma ma w Warszawie biuro, do którego szuka obecnie jednego pracownika: menedżera ds. rozwoju bazy konsumentów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Fot. Bloomberg

— Firma najpierw mówiła o tysiącu pracowników, teraz o 800 — mówi inna osoba zaangażowana w sprawę.

— Niestety nie możemy komentować spekulacji dotyczących naszych planów — mówi Galina Skatkina z biura prasowego PayPal.

Wciąż rekrutują

Z informacji „PB” wynika, że chce przenieść do naszego kraju obsługę klientów z Niemiec. To oznacza negocjacje ze związkami zawodowymi. Dziś obsługą klientów w Niemczech zajmuje się otwarte w 2011 r. centrum w Berlinie, w którym oprócz wsparcia klienta są też działy sprzedaży, ryzyka i finansów. Pracownicy centrum obsługują klientów po niemiecku, angielsku, hebrajsku, turecku, holendersku, polsku i w językach skandynawskich. PayPal ma też drugie centrum w oddalonym o 30 minut jazdy od Berlina Dreilinden — biuro zajmuje się technologią, rozwojem biznesu, marketingiem, sprzedażą, kwestiami prawnymi, analityką i komunikacją. Do obu szuka obecnie kilkudziesięciu pracowników.

Jadą na południe

Przedstawiciele amerykańskiej spółki w ciągu ostatnich trzech miesięcy odwiedzili Warszawę, Wrocław, Poznań i Kraków. Spotykali się z firmami, które mają już centra usług w tych miastach.

— Największe szanse mają Kraków i Wrocław — twierdzi źródło „PB”.

Początkowo firma może zlecić część zadań zewnętrznymcentrom, jak Accenture, Capgemini, IBM czy HP.

— Nie komentuję informacji o PayPalu. Jeśli firma otworzyłaby w Polsce centrum, miałaby do wyboru kilka miejsc, bo procesy obsługi klienta są realizowane w kilku miastach — mówi Paweł Panczyj z zarządu ABSL, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Moda na centra usług nie przemija.

— Obecnie dziewięć firm rozważających budowę centrum bierze pod uwagę wyłącznie Polskę, chociaż wcześniej w grę wchodziły inne kraje. Ich projekty mogą przynieść 4 tys. miejsc pracy — informuje Paweł Panczyj.

W Polsce działa ponad 1000 centrów usług biznesowych, w których pracuje prawie 300 tys. osób. Notowany na Nasdaq PayPal, który ma siedzibę w kalifornijskim San Jose, szacuje, że ma 227 mln klientów (aktywne konta) w ponad 200 krajach świata. Klienci firmy mogą przyjmować płatności w ponad 100 walutach. W 2017 r. firma obsłużyła 2,2 mld mobilnych transakcji, czyli o 25 proc. więcej niż rok wcześniej, a całkowita wartość płatności wyniosła 131 mld USD (wzrost o 32 proc.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane