PBG ma ochotę na Energomontaż

Grzegorz Nawacki
01-06-2009, 07:16

Budowlana firma jest coraz bliżej przejęcia. Na celowniku ma giełdową spółkę, ale wezwania nie będzie. Spółka nie powinna mieć problemu z pozyskaniem kapitału

Nieudana próba mariażu z Polimeksem-Mostostalem nie zniechęca PBG do przejęć. Kilka dni temu poinformowało o rozmowach z kilkoma firmami z sektora budownictwa dla energetyki. Według naszych informacji jednym z namierzonych celów jest notowany na giełdzie Energomontaż Południe.

Jerzy Wiśniewski, prezes i główny akcjonariusz PBG, nie chce wymieniać nazw spółek, zasłaniając się dobrem negocjacji. Ale przyznaje, że przejęcie zbliża się wielkimi krokami.

- Uzgadniamy ostatnie szczegóły, do końca tego roku sfinalizujemy przejęcie. Przyglądamy się dwóm spółkom: wykonawczej i projektowej. Ten system sprawdził się, gdy przez przejęcia wchodziliśmy w sektor gazowy, więc chcemy go powtórzyć. Są to spółki z 200-300 mln rocznych przychodów, jedna z nich jest zagraniczna - mówi Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

Energomontaż Południe spełnia te kryteria: w 2008 r. miał 240 mln zł przychodów i 15,7 mln zł zysku (w pierwszym kwartale odpowiednio 54 mln zł i 0,6 mln zł). Giełdowi gracze nie mają jednak co liczyć na ogłoszenie wezwania.

- Nie jestem zwolennikiem odkupywania akcji od właścicieli. W takim przypadku przejmujący zostaje sam ze spółką, z którą musi coś zrobić. Poza tym zawsze jest ryzyko, że wypadną jakieś trupy z szafy. Lepszym rozwiązaniem jest przejęcie przez podwyższanie kapitału i kontynuowanie pracy z dotychczasowymi władzami - wyjaśnia Jerzy Wiśniewski. Taki plan wymaga poparcia akcjonariuszy.

PBG prowadzi rozmowy z inwestorami finansowymi na temat pozyskania kapitału. Rozważa emisję obligacji i akcji.

Jakie szanse powodzenia ma ewentualne przejęcie i co będzie oznaczać dla rynku budowlanego czytaj w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Kierowanie firmą w czasie kryzysu nie musi być trudne. Przeczytaj rady ekspertów. Zobacz, jak w trudnych chwilach radzą sobie inni. Szukaj rad, inspiracji i prostych rozwiązań w „Pulsie Biznesu" i na stronie kryzysk.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PBG ma ochotę na Energomontaż