PBO Anioła chce upaść

EG
opublikowano: 25-02-2014, 15:32

Budowlano-deweloperska spółka stworzona przez Waldemara Aniołę – PBO Anioła – złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości układowej.

W celu poprawy sytuacji i płynności finansowej spółki, zarząd podjął szereg działań restrukturyzacyjnych, które miały skutkować dodatnimi przepływami finansowymi, w konsekwencji uzdrowieniem sytuacji finansowej.  Podejmowane działania miały na celu redukcję nominalnej sumy zobowiązań przeterminowanych oraz redukcję zatrudnienia i kosztów, a po stronie przychodowej skupiały się na odzyskaniu należności, sprzedaży aktywów oraz pozyskaniu dodatkowego finansowania. Osiągnięte efekty są niewystarczające aby utrzymać stabilną sytuację finansową spółki – czytamy w komunikacie spółki.

Zarząd PBO Anioła pozytywnie ocenił działania restrukturyzacyjne które wykonał, ale nie spodziewa się, że w krótkim czasie pozwolą one wrócić spółce do równowagi. Stąd decyzja o złożeniu wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu, co umożliwi spłatę zobowiązań spółki wobec wierzycieli w najwyższym możliwym stopniu.

Spółka zaproponowała umorzenie 10 proc. długu wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo na majątku spółki i odroczenie terminu spłaty kapitału o rok od wydania decyzji o upadłości. Spłata miałaby następować przez 5 lat co kwartał. Wierzyciele niezabezpieczeni, którym PBO Anioła jest winne do kwoty 30 tys. zł dostaną połowę kwoty jednorazowo po roku, ale bez odsetek i należności ubocznych. Posiadający wierzytelności większe niż 30 tys. zł dostaną 60 proc. nominału w 16 kwartalnych ratach, których spłacanie rozpocznie się po dwóch latach od wydania decyzji o upadłości. W 100 proc. zostaną spłacone należności publiczno-prawne w 120 dni od ogłoszenia upadłości.

PBO Anioła debiutowało na GPW w maju 2011 r. Już na powitanie jej kurs spadł o 22 proc. i nigdy nie przebił ceny startowej – 11,5 zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu