PC Weldoro daje udziały pracownikom

Dominika Malik
09-08-2001, 00:00

PC Weldoro daje udziały pracownikom

Zarząd Przędzalni Czesankowej Weldoro z Bielska-Białej zamierza, w imieniu Skarbu Państwa, przystąpić do nieodpłatnego zbywania udziałów uprawnionym pracownikom. Prawo do ich nabycia może być realizowane do 3 października 2002 r. Po tym terminie pracownicy powinni posiadać pakiet 15 proc. udziałów spółki. Obecnie opracowywany jest dla niej plan rozwojowy.

Skarb Państwa posiada w Przędzalni Czesankowej Weldoro z Bielska-Białej 48,98 proc. udziałów. Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, do nieodpłatnego zbycia przeznaczył on 15-proc. pakiet spółki, na który składa się 2940 udziałów. Wartość jednego szacowana jest na 50 zł.

Dla 803 osób

Osobami uprawnionymi do bezpłatnego nabycia udziałów jest 803 byłych i obecnych pracowników przedsiębiorstwa.

— Lista zatrudnionych w spółce ma być wywieszona 10 sierpnia 2001 r. Do 28 sierpnia musi zostać dokonany, w porozumieniu ze związkami zawodowymi, podział pracujących na określone grupy stażowe, co będzie miało wpływ na ustalenie liczby udziałów przypadających na każdą z grup. Ostateczna lista, uwzględniająca łączny czas pracy w przedsiębiorstwie państwowym i spółce oraz podział na grupy, powinna być gotowa 7 września 2001 r. — tłumaczy Seweryna Lisowska z Przędzalni Czesankowej Weldoro w Bielsku-Białej.

Udziały można pobierać do 3 października 2002 r. Po tym terminie prawo do ich bezpłatnego nabycia wygasa. Jeśli wszyscy uprawnieni przystąpią do procedury, Skarb Państwa posiadać będzie w spółce jeszcze 33,98 proc. udziałów.

Właścicielem pakietu 51,02 proc. jest, od 3 lipca 2001 r., Elżbieta Błaszczuk, prywatny inwestor.

Obecnie opracowywany jest dla spółki plan rozwojowy.

— Firma jest w trudnej sytuacji finansowej. Potrzebujemy nowych rynków zbytu. Wskutek załamania przemysłu włókienniczego w Polsce, musimy poszukiwać odbiorców za granicą, choć istnieje tam duża konkurencja — tłumaczy Grzegorz Maksym, dyrektor ds. handlowych i członek zarządu PC Weldoro.

Obecnie w działalności firmy przeważają usługi związane z produkcją przędzy z surowca dostarczanego przez klientów. Są nimi najczęściej producenci tkanin. Spółka planuje jednak stopniowo przechodzić na produkcję z własnego surowca.

Producent przędzy

PC Weldoro powstała w 1906 r. W 1951 r. stała się przedsiębiorstwem państwowym. Pod koniec lat 90. przeszła restrukturyzację. W październiku 1999 r. zakład został przekształcony w spółkę ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa. Zatrudnia 217 osób.

Zakład zajmuje się wytwarzaniem przędzy tkackiej i dziewiarskiej. 50 proc. produkcji wysyła do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, USA, Kanady i Australii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PC Weldoro daje udziały pracownikom