CETA przegłosowana - jak wpłynie na rynek

opublikowano: 15-02-2017, 12:32
aktualizacja: 15-02-2017, 20:50

Parlament Europejski dał zielone światło porozumieniu UE z Kanadą. Wstępnie może zacząć obowiązywać w kwietniu.

Zobacz do CETA oznacza dla producentów i konsumentów:

Protesty przeciwko umowie CETA
Zobacz więcej

Protesty przeciwko umowie CETA fot. Forum

Europosłowie przegłosowali w środę CETA, unijno-kanadyjską umowę o wolnym handlu. Wzbudzające protesty części środowisk porozumienie zostało przyjęte 408 głosami za, przy 254 głosach przeciw, 33 wstrzymujących się od głosu i 56 nieobecnych.

— Przyjmując CETA, wybieramy otwartość oraz wzrost i wysokie standardy, w przeciwieństwie do protekcjonizmu i stagnacji — mówi Artis Pabriks, eurodeputowany, łotewski polityk, odpowiedzialny za CETA.

Porozumienie zacznie wstępnie obowiązywać najwcześniej w kwietniu. Wstępnie, bo musi zostać ratyfikowane przez parlamenty narodowe oraz regionalne. Negocjacje dotyczące CETA rozpoczęły się w maju 2009 r., zakończyły we wrześniu 2014 r., a UE i Kanada podpisały porozumienie 30 października 2016 r.

CO MOŻEMY ZYSKAĆ, A CO STRACIĆ? Zapraszamy do przejrzenia raportu na naszym portalu, który przygotowaliśmy wspólnie z przedstawicielami naszego biznesu rolno-spożywczego, czyli tego, który najczęściej trafiał na transparenty przeciwników porozumienia.

Demonstrujący na ulicach obawiali się zalania Europy tanią, modyfikowaną genetycznie żywnością, która zaszkodzi konsumentom i naszym rolnikom. W raporcie dowodzimy m.in., że kanadyjskich eksporterów będą obowiązywać unijne przepisy dotyczące GMO.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / CETA przegłosowana - jak wpłynie na rynek