PE za międzynarodowym traktatem w sprawie wody

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2006, 17:02

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję dotyczącą IV Światowego Forum Wody, które odbędzie się w dniach 16-22 marca w Meksyku. Wzywa w niej do zawarcia międzynarodowego traktatu o prawie dostępu do wody pitnej.

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję dotyczącą IV Światowego Forum Wody, które odbędzie się w dniach 16-22 marca w Meksyku. Wzywa w niej do zawarcia międzynarodowego traktatu o prawie dostępu do wody pitnej.

     W rezolucji, przyjętej przez wszystkie frakcje parlamentarne, Parlament Europejski zwraca się do Komisji Europejskiej, by przedstawiciele UE na forum w Meksyku mieli "mandat do zabiegania o uznanie w końcowej deklaracji ministrów, że dostęp do wody pitnej jest fundamentalnym prawem człowieka".

    Parlament apeluje też, by EU wystąpiła o opracowanie pod egidą  ONZ "międzynarodowego traktatu o wodzie i podziale zasobów wodnych, w którym uznano by prawo do dostępu do wody pitnej". Wzywa również do powołania "agencji Narodów Zjednoczonych ds. koordynacji zasobów wodnych".

    Deputowani PE podkreślili wagę "zapobiegania zawczasu nabrzmiewającym konfliktom regionalnym związanym z wodą, zwłaszcza na obszarach, gdzie kilka państw dzieli dostęp do jakiegoś akwenu".

    UE i państwa członkowskie Unii przeznaczają rocznie blisko 1,4 mld euro na zaopatrywanie w wodę mieszkańców państw rozwijających się, co czyni z Unii największego światowego darczyńcę w tej sferze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane