Czytasz dzięki

Pekabex inwestuje w roboty

opublikowano: 23-01-2020, 22:00

Grupa produkująca prefabrykowane materiały budowlane postawiła fabrykę w Gdańsku. Zatrudni w niej głównie roboty.

Notowana na warszawskiej giełdzie Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex, działająca na rynku budownictwa modułowego, pod koniec stycznia otworzy zbudowany kosztem 65 mln zł nowy zakład w Gdańsku.

— Fabryka jest w pełni zautomatyzowana i zrobotyzowana, co oznacza, że na linii produkcyjnej będą pracować tylko 24 osoby. W naszych pozostałych fabrykach pracuje ich wielokrotnie więcej. Będziemy w niej produkować prefabrykaty, głównie dla budownictwa mieszkaniowego, ale nie tylko, także np. dla hoteli czy biur — informuje Robert Jędrzejowski, prezes Pekabeksu.

Tak jak do tej pory na początek liczy głównie na klientów z krajów skandynawskich oraz z północnej Polski. W polskim budownictwie mieszkaniowym prefabrykaty, które były popularne w latach 70., są obecnie rzadko stosowane, choć technologia ich produkcji jest dzisiaj zupełnie inna.

— Najwięcej prefabrykatów sprzedajemy firmom szwedzkim, które budują w tej technologii osiedla bloków mieszkaniowych — mówi prezes Pekabeksu.

Jego zdaniem popyt na prefabrykaty w krótkim czasie „znacząco wzrośnie” również w Polsce. Firma niedawno podpisała umowę na wybudowanie dużego osiedla mieszkaniowego wspólnie z Echo Investment. Sam Pekabex zbudował pokazowe osiedle z prefabrykatów w Poznaniu przy ul. Jasielskiej.

— Od rozpoczęcia inwestycji do wprowadzenia się pierwszych mieszkańców minął rok, a sama budowa konstrukcji dwóch pięciokondygnacyjnych bloków zajęła nam dziewięć tygodni. Kolejne cztery budynki są w budowie — mówi Ligia Szulc, rzecznik prasowa Pekabeksu.

Oferowana przez firmę technologia pozwala na miejscu budowy stawiać gotowe obiekty, z elewacją, oknami i drzwiami balkonowymi, parapetami i zewnętrznym ociepleniem. Władze Pekabeksu mają ambicje przekroczenia miliarda złotych rocznych przychodów. W 2018 r. wyniosły one ponad 886 mln zł, ale w pierwszym półroczu ubiegłego roku sprzedaż spadała. Wyników za cały rok grupa jeszcze nie opublikowała.

Sprawdź program konferencji "Robotyzacja i AI w contact center", 22 kwietnia 2020, Warszawa >>

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane