Pekaes czyści rynek ze specjalistów

Marcin Bołtryk
opublikowano: 01-06-2006, 00:00

Pekaes zabrał się do odświeżenia marki. Niemal masowo zatrudnia znanych i cenionych menedżerów z branży. Czy taka strategia okaże się skuteczna?

Obserwowane ostatnio poważne wzmocnienie kadrowe Pekaesu zrobiło nieco zamieszania w transportowym światku. Kluczowe stanowiska w tej firmie objęli lub wkrótce obejmą ludzie budzący w branży dobre skojarzenia, rozpoznawani i cieszący się uznaniem profesjonaliści. Nie zawsze jednak zgromadzenie znanych twarzy gwarantuje stworzenie zespołu, który w sposób spójny będzie zarządzać firmą.

Gwiazdy przewoźnika

Pekaes to ogromne przedsiębiorstwo, które realizuje aż 23 projekty restrukturyzacyjne.

— Plan rozwoju i restrukturyzacji zakłada, że firma ustabilizuje finanse, zmieni procedury operacyjne, wprowadzi do oferty usługi logistyczne o wysokiej wartości dodanej, a marka Pekaes znów stanie się wizytówką polskiego sektora TSL — wyjaśnia Katarzyna Nowakowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Pekaes.

W „projekcie Pekaes” bierze udział wielu znanych na rynku specjalistów. Do zespołu dołączył m.in. Wojciech Gąsiorowski, były prezes spółki Odra Trans i dyrektor handlowy FM Logistic. Teraz jest odpowiedzialny za handel i marketing w Pekaesie. Z kolei Tomasz Pokora, który ostatnio był dyrektorem ds. rozwoju działalności przewozowej w DHL Express Poland, w Pekaesie pełni funkcję dyrektora rozwoju produktu.

Z Schenkera do Pekaesu przeszła Marzena Dalka i jest nowym dyrektorem personalnym. Również Schenkera dla Pekaesu opuścił Tomasz Kochan, jest teraz dyrektorem ds. IT, odpowiedzialnym za połączenie operacyjne spółek na poziomie rozwiązań informatycznych. Zespół Pekaesu zasiliła również cytowana już Katarzyna Nowakowska, odpowiedzialna wcześniej za zarządzanie marką VOS Logistics Polska. Od kiedy Pekaes ma w swojej strukturze firmę Expolco — spedytora morskiego, do zespołu zarządzającego dołączył również Wiesław Frolików.

Do firmy wrócił także po kilku latach przerwy Wojciech Dobraszkiewicz. Jako pełnomocnik zarządu ds. floty odpowiada za projekty restrukturyzacji i rozwoju taboru na poziomie technicznym i inwestycyjnym. Całym tym „dream teamem” kieruje Maciej Bielicki, który obecnie pełni jednocześnie funkcje prezesa Pekaesu i dyrektora logistyki.

Największą niewiadomą pozostaje jednak nazwisko przyszłego prezesa spółki Pekaes. Wiadomo, że Macieja Bielickiego ma na tym stanowisku ktoś zastąpić, a sam Bielicki pozostanie dyrektorem logistyki. Wiadomo też, że rozmowy są zaawansowane. Wiadomo wreszcie, że nowym prezesem będzie znana w branży osoba wywodząca się z dużej spółki...

Face lifting

Pekaes ma intensywniej niż dotychczas rozwijać usługi logistyczne i magazynowe.

— Szczerze mówiąc, nie bardzo wierzę w powodzenie tej strategii. Przy całym szacunku dla tradycji Pekaesu, marka ta niewiele znaczy na rynku zaawansowanych usług logistycznych, a raczej kojarzona jest z przewozami całopojazdowymi. Zmiana profilu, wizerunku, zdobycie doświadczenia i w końcu zaufania poważnych kontrahentów zajmie przynajmniej 3 lata. Czy inwestorzy wykażą się taką cierpliwością? Mam wątpliwości — mówi pragnący zachować anonimowość przedstawiciel branży TSL.

Nie ulega jednak wątpliwości, że ostatnie działania Pekaesu wpisują się w konsekwentnie realizowany plan poprawy obrazu firmy, jej odświeżenia, aby pokazać inwestorom nowoczesny wizerunek.

— Nie sądzę więc, aby chodziło o wieloletnią inwestycję i autentyczny projekt stworzenia silnego polskiego operatora logistycznego. Sądzę raczej, że chodzi o poważny „face lifting”, nowe, atrakcyjne opakowanie, które w połączeniu z zakładaną poprawą wyników finansowych pozwoli za rok, może dwa odsprzedać firmę z dużym zyskiem inwestorowi branżowemu — dodaje anonimowy przedstawiciel branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu