Pekao chce zrealizować prognozę mimo kłopotów Stoczni

14-06-2002, 08:37

WARSZAWA (Reuters) - Bank Pekao SA szacuje, że ewentualna strata netto jaką może ponieść z powodu konieczności utworzenia rezerw na Stocznię Szczecińską nie powinna przekroczyć 150 milionów złotych, a bank podjął dodatkowe kroki, by zrealizować prognozę zysku netto na koniec 2002 roku.

"Bank podjął dodatkowe działania mające na celu realizację planu finansowego w wysokości 1,4 miliarda złotych" - podała bank w komunikacie

Pekao zasygnalizował też, że sytuacja w Stoczni Szczecińskiej wymaga utworzenia dodatkowych rezerw i będzie miała wpływ na wyniki banku w drugim kwartale.

Źródło zbliżone do Pekao SA poinformowało, że zaangażowanie banku w finansowanie Stoczni wynosi około 600 milionów złotych, jednak bank nie potwierdził oficjalnie tej sumy. Podał jedynie, że o tym czy zredukować dług zdecyduje gdy zobaczy program ratowania Stoczni.

Stocznia zaciągnęła w konsorcjum banków 293 miliony dolarów kredytu. Skarb państwa zdecydował się ratować pogrążoną w kłopotach spółkę renacjonalizując ją. Wezwał jednak kredytodawców do redukcji jej zobowiązań o 80 procent.

Aby plan ratowania Stoczni przez skarb państwa się powiódł na redukcję muszą się zgodzić wszystkie banki uczestniczące w konsorcjum.

W czwartek lider konsorcjum, państwowy PKO BP, zdecydował się na redukcję kredytów Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA do wysokości 80 procent. W ślad za nim poszedł prywatny BPH-PBK. Pod pewnymi warunkami na redukcję zgadza się również BRE Bank.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pekao chce zrealizować prognozę mimo kłopotów Stoczni