Pekao i BPH - banki z klasą

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 22-02-2007, 00:00

Banki Pekao i BPH pokazały, że mimo trwającego procesu integracji nie zasypiają gruszek w popiele.

Banki Pekao i BPH pokazały, że mimo trwającego procesu integracji nie zasypiają gruszek w popiele.

Szefowie Pekao i Banku BPH są zgodni — 2006 r. był najlepszy w historii obu spółek. Pekao, drugi pod względem wielkości, zarobił prawie 1,8 mld zł, o 16,6 proc. więcej niż przed rokiem. Bank BPH, trzeci na rynku, wypracował 1,3 mld zł, o 23 proc. więcej niż w 2005 r.

— Pekao pokazał takie wyniki, do których przyzwyczaił inwestorów, czyli znaczny wzrost przychodów, przy niekoniecznie najwyższych innych wolumenach. Konsekwentnie rośnie TFI, co pozytywnie wpływa na wynik z prowizji. Wyniki Banku BPH też są bardzo dobre, szczególnie jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że zyski ze sprzedaży 10 proc. PTE CU zapisze w wynikach dopiero w pierwszym półroczu. Spółka konsekwentnie realizuje wzrost — ocenia Andrzej Powierża, analityk BDM PKO BP.

Dola dla akcjonariuszy

Szefowie banków podzielą się sukcesem z akcjonariuszami.

— Tak jak w ubiegłym roku, chcemy akcjonariuszom wypłacić 85 proc. zysku w postaci dywidendy — mówi Józef Wancer, prezes Banku BPH.

Oznacza to, że udziałowcy spółki dostaną około 1,1 mld zł.

— Mogę jedynie obiecać, że akcjonariusze dostaną więcej niż w 2006 r. — obiecuje Jan Krzysztof Bielecki, szef Pekao.

Za 2005 r. bank wypłacił w postaci dywidendy 81 proc. zysku.

Podział się toczy

Akcjonariusze przyjęli informacje z umiarkowaną radością. Cena walorów Pekao poszła w górę około 1,5 proc. Kurs Banku BPH najpierw trochę ruszył w górę, później wrócił do stanu z wtorku.

W przypadku Banku BPH sprawa jest trudniejsza, bo to on będzie dzielony. 200 placówek, 8,6 mld zł aktywów, 3,2 tys. pracowników, w tym 1,5 tys. z centrali, przejmie nowy inwestor. Jak podkreśla Józef Wancer, ostateczne złożenie ofert na mini-BPH i proces wyboru nowego inwestora powinny zakończyć się w marcu. W kwietniu natomiast ma się odbyć walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdzające podział. Bank liczy na zgodę nadzoru bankowego na podział, odsprzedanie mini-BPH nowemu inwestorowi i przyłączenie reszty do Pekao jeszcze w tym półroczu. Od kilkunastu tygodni 300 osób w 13 zespołach roboczych z obu banków pracuje nad integracją. Zapadają m.in. decyzje o tym, którzy menedżerowie i którzy pracownicy opuszczą Bank BPH. Sam podział i integracja części banku z Pekao ma nastąpić pod koniec roku.

Beata Tomaszkiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane