Pekao pociągnęło w dół warszawskie indeksy

ComputerLand SA
opublikowano: 24-06-2002, 17:33

WARSZAWA (Reuters) - Indeks WIG 20 spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od prawie pół roku, ponieważ zagraniczni inwestorzy wyprzedawali akcje TPSA i banku Pekao. Jednak obroty były niskie z powodu zbliżającego się posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Kurs TPSA spadł w poniedziałek o prawie pięć procent przyczyniając się do spadku WIG 20 o 2,3 procent. Indeks zakończył dzień na poziomie 1.282,9 punktu.

Analitycy sądzą, że wkrótce może dojść do odbicia, o ile duzi krajowi inwestorzy zaczną kupować przecenione akcje niektórych spółek, jak to już miało miejsce w tym roku, gdy indeks osiągnął wsparcie na poziomie 1.280 punktów.

"Nastroje są kiepskie i dużo zależy od tego co będzie działo się na światowych rynkach. Możliwe, że wkrótce da się zauważyć popyt ze strony lokalnych graczy, którzy mogą skorzystać z niskich cen" - powiedziała Ewa Radkowska, portfolio manager z ING Investment Management.

Inwestorzy nie byli jednak zbyt aktywni w poniedziałek - obroty wyniosły 146 miliona złotych, bowiem czekają na decyzję RPP w sprawie stóp. RPP rozpoczyna obrady we wtorek, a w środę ujawni swoją decyzję.

Kurs TPSA spadł o 4,9 procent do 12,7 złotego, poziomu najniższego od dwóch miesięcy z powodu niepewności inwestorów dotyczącej tego, w jaki sposób posiadający akcje spółki Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie je sprzedawać.

Natomiast kurs Pekao osiągnął najniższy poziom od czterech miesięcy, czyli 97 złotych bowiem inwestorzy obawiają się, że bankowi nie uda się zrealizować tegorocznych prognoz z powodu kredytów udzielonych niewypłacalnej Stoczni Szczecińskiej. Wyprzedaż dotknęła też takie spółki jak PKN Orlen, którego kurs spadł o 2,6 procent do 18,9 złotego, a KGHM o 2,5 procent do 13,95 złotego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ComputerLand SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pekao pociągnęło w dół warszawskie indeksy