Pekao SA wychodzi z PLP

Jarosław Królak
30-01-2001, 00:00

Pekao SA wychodzi z PLP

Bank Pekao SA sprzedaje pakiet 24,9 proc. akcji w Polskim Leasingu Przemysłowym. Większościowy akcjonariusz spółki — Deutsche Sparkassen Leasing — nie chciał się zgodzić na konsolidację PLP z innymi firmami giełdowego banku.

Wczoraj bank Pekao SA opuścił grono właścicieli Polskiego Leasingu Przemysłowego, spółki z drugiej dziesiątki firm z branży. Nabywcą prawie 25-proc. pakietu akcji był Deutsche Sparkassen Leasing AG, który dzięki temu zakupowi ma już 100 proc. walorów PLP. Sebastian Łuczak, rzecznik Pekao SA, odmówił komentarza w tej sprawie. Jedno jest pewne — Polski Leasing Przemysłowy nie weźmie udziału w konsolidacji firm leasingowych, w których udziały posiada giełdowy bank.

Brakuje kupca

Tymczasem Pekao SA już doprowadziło do fuzji Pekao Leasing z PBG Leasing. W bankowej grupie pozostaje jeszcze firma Fabryczny Leasing, w której giełdowa spółka ma 50 proc. walorów. Według nieoficjalnych informacji, polski bank chce je sprzedać, ale na razie nie znalazł chętnego. Niewykluczone też, że do grupy wejdzie Europejski Fundusz Leasingowy, który negocjuje sprzedaż części swoich akcji na rzecz UniCredito Italiano, kontrolującego Pekao SA.

Z nikim się nie łączymy

— Właściciel większościowy, czyli DSL, postanowił nie wchodzić do konsolidującej się grupy Pekao SA. Dlatego odkupił udziały PLP od banku. Nasza obecna strategia wyklucza jakąkolwiek fuzję. Będziemy samodzielnie działać w Polsce — mówi Ryszard Barski, członek zarządu Polskiego Leasingu Przemysłowego.

Dodaje, że za rozwodem z Pekao SA przemawiał także fakt, iż nieracjonalne byłoby utrzymywanie obok siebie dwóch dużych firm leasingowych, należących do tego samego akcjonariusza. Tym bardziej że obie spółki rywalizowałyby w tym samym segmencie leasingu maszyn i urządzeń przemysłowych.

Ryszard Barski zapewnia, że PLP ma ciągłe finansowanie w 8-9 bankach polskich i niemieckich.

— Kredytują nas m.in. Pekao SA, PBK i niemieckie banki. W 2001 r. chcemy mieć obroty rzędu 160 mln zł. Na lata 2002-2003 zakładamy ponad 220 mln zł. Nie będziemy w ogóle leasingować nieruchomości, a sektor pojazdów pozostanie na dotychczasowym poziomie. Stawiamy nadal na maszyny i urządzenia oraz linie technologiczne — dodaje Ryszard Barski.

Miejsce na rynku

W 2000 roku PLP oddał w leasing maszyny i urządzenia za ponad 78 mln zł, środki transportu za 54,5 mln zł, komputery i sprzęt biurowy za 3,5 mln zł. Głównymi klientami firmy są: Euroad, CJ International, Albatros, Meble Kuchenne Atlas i Budokrusz.

Polski Leasing Przemysłowy istnieje cztery lata. Średnia wartość umów wynosi 225 tys. DEM (450 tys. zł). Kapitał akcyjny spółki wynosi nieco ponad 8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pekao SA wychodzi z PLP