PEŁNA-Możliwe ruchy w polityce mon. po infl. za X-NBP

POLSKA GRUPA FARMACEUTYCZNA SPÓŁKA AKCYJNA
15-11-2001, 18:31

WARSZAWA (Reuters) - Dane o październikowej inflacji, które pokazały, że w ubiegłym miesiącu wyniosła ona 4,0 procent, stwarzają miejsce do ruchów w polityce monetarnej, powiedział w czwartek dziennikarzom Andrzej Bratkowski, wiceprezes NBP.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) ceny towarów i usług w październiku wzrosły o 0,4 procent wobec wzrostu o 0,3 we wrześniu. Inflacja liczona rok do roku wyniosła 4,0 procent wobec 4,3 procent we wrześniu.

Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się, że w październiku inflacja liczona rok do roku wyniesie 3,9 procent.

"Myśle, że (dane inflacyjne) są kolejnym sygnałem, że sytuacja inflacyjna jest pod kontrolą, w związku z tym jest miejsce do jakiś manewrów w polityce monetarnej" - powiedział Bratkowski.

Bratkowski powiedział, że nie spodziewa się, aby w tym roku nastąpił dalszy spadek inflacji.

"W moim odczuciu już dużo miejsca na ten dalszy spadek (inflacji) nie ma. (...). Pod koniec roku, w zasadzie bardziej prawdopodobny jest jakiś znaczny wzrost cen niż dalszy spadek" - dodał Bratkowski.

Wiceprezes powiedział, że na koniec roku inflacja r/r może być na poziomie "trochę więcej" niż obecny poziom inflacji i być zbliżona do około pięciu procent.

((Wojciech Moskwa, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLSKA GRUPA FARMACEUTYCZNA SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PEŁNA-Możliwe ruchy w polityce mon. po infl. za X-NBP