Pemug chce uciec z kopalń

Cezary Pytlos
20-10-1998, 00:00

Pemug chce uciec z kopalń

Firma zmienia profil swojej działalności

Pemug, katowickie przedsiębiorstwo montażu konstrukcji stalowych i urządzeń górniczych, zbuduje do końca 2000 roku zakład wzbogacania miału węglowego dla kopalni Piast z Bierunia. Ta największa obecnie w polskim górnictwie inwestycja pochłonie 95 mln złotych.

Zakład w Bieruniu będzie przetwarzać 900 ton miału na godzinę. Podobne inwestycje, ale na mniejszą skalę, Pemug zrealizował już w innych kopalniach — Jan Kanty, Murcki, Siersza i Szczygłowice. W grudniu planowane jest zakończenie budowy zakładu przeróbki węgla w bytomskim Centrum Szombierki.

Giełda da maszyny

— Od czerwca 1998 roku ubiegamy się o dopuszczenie do obrotu giełdowego. Do końca października Komisja Papierów Wartościowych i Giełd powinna wyrazić na to zgodę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w listopadzie pojawimy się na parkiecie podstawowym — mówi Antoni Domański, pełnomocnik zarządu Pemugu.

Pemug nie przeprowadzi publicznej subskrypcji akcji z powodu złej koniunktury na giełdzie. Do publicznego obrotu trafią natomiast akcje z czterech dotychczasowych emisji, na których firma zarobiła 14,6 mln złotych. Uzyskane z emisji środki firma zainwestuje. Jeszcze w tym roku kupi za 5,5 mln złotych trzy niemieckie dźwigi samojezdne Mannesman Demag. W przyszłym roku dokupi jeszcze trzy dźwigi Demaga.

Nie tylko kopalnie

Programy modernizacji realizowane w polskiej gospodarce sprzyjają rozwojowi wyspecjalizowanego budownictwa, w tym usług budowlano-montażowych. Firma współpracuje z inwestorami górniczymi w zakresie realizacji inwestycji proekologicznych mieszczących się w programie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego i finansowanych przez budżet państwa oraz z biurami projektowymi zajmującymi się projektowaniem takich inwestycji. Pemug chce jednak różnicować działalność i rozszerzyć ją na usługi pozagórnicze. Od 1999 roku około 50 proc. przychodów netto ze sprzedaży Pemugu pochodzić ma z rynków pozagórniczych, w tym z budowy instalacji chroniących środowisko. Obecnie spółka realizuje kontrakty dla Petrochemii, Cementowni Górażdże oraz Elektrowni Turów i Jaworzno. Do końca miesiąca postawi stalową konstrukcję supermarketu Auchan w Sosnowcu.

— Od chwili przekształcenia w spółkę akcyjną udział zysków z rynków pozagórniczych zwiększył się z 20 proc. do ponad 50 proc. W przyszłości nie zamierzamy jednak rezygnować z działalności w kopalniach, bo jest to pewne źródło dochodu — dodaje Antoni Domański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pemug chce uciec z kopalń