Penta zerka na sieć szpitali

  • Alina Treptow
opublikowano: 09-04-2013, 00:00

Do grona inwestorów, którzy rozmawiają z zarządem sieci EMC Instytut Medyczny, dołączyli Czesi.

Giełdowa sieć szpitalna EMC Instytut Medyczny znalazła się w kręgu zainteresowań kolejnego funduszu. Według informacji „PB” spółka prowadzi zaawansowane rozmowy z czeskim Pentą. — Nie komentujemy spekulacji prasowych. Proces szukania inwestora trwa i obecnie prowadzimy negocjacje z wieloma podmiotami — mówi Piotr Gerber, prezes EMC Instytutu Medycznego.

Daleka droga

Komentarza przedstawiciela funduszu nie udało się nam zdobyć. Ewentualna inwestycja w sieć szpitalną wpisuje się w strategię Czechów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na inwestycje na rynku szpitalnym fundusz ma zarezerwowane 100 mln EUR. Do tej pory, mimo toczonych rozmów, m.in. z konkurencyjną dla EMC Grupą Nowy Szpital (GNS), nie udało się przeprowadzić nad Wisłą żadnej transakcji. Pomyślne zakończenie rozmów leży też w interesie wrocławskiej spółki, która od zeszłego roku szuka finansowego partnera.

Prowadziła rozmowy m.in. z funduszem private equity EQT, ostatnio miały się jej przyglądać PZU oraz Bupa, brytyjski gigant medyczno-ubezpieczeniowy, który jest od niedawna właścicielem Lux Medu. Eksperci mają wątpliwości, czy rozmowy czeskiego funduszu i spółki medycznej zakończą się pomyślnie. Krzysztof Jeżowski z Pharmed Consulting zwraca uwagę, że do tej pory negocjacje prowadzone przez EMC Instytut Medyczny kończyły się fiaskiem.

— Oczekiwania finansowe właścicieli rozmijają się z tym, co są w stanie zapłacić inwestorzy. I nie jest to problem tylko wrocławskiej sieci, podobny miała m.in. GNS. Zainteresowanie ze strony inwestorów, szczególnie finansowych, jest duże, ale nie spodziewałbym się zbyt wielu dużych transakcji. Szpitalnictwo jest w Polsce mało rentownym biznesem, co w połączeniu z monopolem po stronie płatnika powoduje, że inwestycje w medycynę są u nas zbyt ryzykowne — uważa Krzysztof Jeżowski.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Inwestycji moc

Inwestor ma pomóc sfinansować inwestycje. Według Piotra Gerbera, na ten cel spółka potrzebuje „kilkudziesięciu” milionów złotych. Pieniądze popłyną zarówno do obecnych placówek — m.in. na rozbudowę szpitala w podwarszawskim Piasecznie czy modernizację szpitala w Kowarach, jak i przyszłych, czyli na akwizycje nowych lecznic i ich późniejszą modernizację. Można się spodziewać, że już wkrótce grupa EMC Instytut Medyczny, licząca obecnie osiem szpitali i 16 przychodni, się powiększy. Powód?

— Spółka, oprócz GNS, jest jednym z aktywniejszych graczy, jeśli chodzi o akwizycje. Jest prawie we wszystkich toczących się procesach — mówi przedsiębiorcaz branży medycznej, chcący zachować anonimowość. Szczególnie widoczny EMC Instytut Medyczny jest na Pomorzu.

Na celowniku ma tam trzy placówki medyczne. Pierwsza to szpital powiatowy w Tczewie, gdzie grupa szpitalna jako jedyna złożyła ofertę wiążącą. Propozycja giełdowej spółki jest obecnie analizowana przez samorządowców. W kolejce jest też szpital w Kwidzynie oraz Kartuzach, choć w tym ostatnim są prowadzone niezobowiązujące rozmowy z inwestorami, ponieważ powiat nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o prywatyzacji szpitala.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane