Czytasz dzięki

Pentacomp zbuduje platformę e-Zamówienia

opublikowano: 11-03-2020, 14:52

KIO nie unieważniła wyboru warszawskiej spółki przez UZP w przetargu wartym miliony złotych. Spółka będzie mieć czas do końca roku zbudowanie narzędzia IT, które umożliwi pełną elektronizację w przetargach.

W wyroku z dnia 10 marca 2020 r. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła odwołanie na wybór najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na budowę platformy e-Zamówienia.  Jest to najdroższa oferta, jaka wpłynęła w tym przetargu  do Urzędu Zamówień Publicznych (UZP).

Zobacz więcej

Fot. Pixabay CC0

„Wyrok ten oznacza, że UZP może kontynuować procedurę przetargową zmierzającą do podpisania umowy na budowę platformy e-Zamówienia z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą” - poinformował UZP. 

To oznacza, że, jeśli dojdzie do podpisania umowy, zadanie wykona Pentacomp - spółka z Warszawy. Swoje prace wyceniała na 28,1 mln zł, czyli znacznie powyżej kwoty, którą zamawiający przeznaczył na zamówienie (21,6 mln zł). Wybór ten w KIO podważyła konkurencyjna spółka Portal PZP z Rzeszowa, która w przetargu złożyła ofertę na niecałe 23,5 mln zł. Choć stworzyła już własny portal e-usług do obsługi zamówień publicznych, nie spełniła wytyczonych przez UZP  kryteriów dotyczących doświadczenia dewelopera i analityka zaangażowanego w projekt, przez co otrzymała mniej punktów. W przetargu brało także udział konsorcjum spółek z grupy European Dynamics. Ich ofertę za niecałe 12 mln zł, a zatem najtańszą, UZP wybrało jako pierwszą, ale KIO nakazała zamawiającemu unieważnienie tego wyboru (przychylając się do zarzutów o rażąco niska cenę).  W tej sytuacji UZP zwycięzcą przetargu ogłosiła  Pentacomp. 

To już kolejne podejście UZP do budowy centralnej platformy, która ma umożliwić pełną elektronizację przetargów w Polsce, zgodnie z wytycznymi UE, zawartymi w tzw. dyrektywie paperless. Z poprzednim wykonawcą projektu - DXC Technology - strona rządowa zerwała umowę, o czym informowaliśmy w „PB”

Platforma e-Zamówienia ma pełnić funkcję centralnego repozytorium danych dotyczących przetargów. Ma także być zintegrowana z komercyjnymi portalami e-usług, za pośrednictwem których już teraz niektóre firmy i zamawiający prowadzą pełną komunikację przetargową. Ponadto, rządowa platforma będzie oferować własny, publiczny portal e-usług, dla zmawiających, którzy nie chcą korzystać z rynkowych  rozwiązań IT do obsługi przetargów. Dzisiaj takie zadanie pełni stworzymy przez UZP miniPortal. Od początku miał on być jednak tylko rozwiązaniem tymczasowym. 

UZP poinformował, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które finansuje publiczne projekty cyfrowe, w uzgodnieniu z Instytucją Zarządzającą Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), wyraziło zgodę na zwiększenie kwoty dofinansowania projektu budowy platformy e-Zamówienia.

 "Zgoda ta umożliwi podpisanie umowy z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą. Dzięki temu prace nad budową nowej platformy będą mogły rozpocząć się bez zbędnej zwłoki" - informuje w komunikacie UZP.

Na ogłoszenie kolejnego przetargu nie ma już czasu -  pełna elektronizacja przetargów ma w Polsce zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Pierwotnie miała wejść od początku 2020 r., jednak z powodu opóźnień w realizacji platformy e-Zamówienia, termin ten wcześniej przesunięto. To oznacza, że Pentacomp musi stworzyć i uruchomić platformę do końca tego roku. 

Obecnie zakaz stosowania tradycyjnych kopert w przetargach dotyczy jedynie zamówień powyżej progów unijnych.  

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala, Grzegorz Suteniec

Polecane