Perełki emerytalnych portfeli IT i bank

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 30-01-2008, 07:21

Asseco ze średnich, a Elektrobudowa z  małych — to najczęściej przeważane przez OFE spółki. Od spekulacyjnych trzymają się z dala.

Fundusze emerytalne coraz chętniej patrzą na małe i średnie spółki. W grudniu 2006 r. najmniejsze spółki, opisywane wówczas indeksem WIRR, stanowiły zaledwie 0,5 proc. portfela akcyjnego. Rok później spółki zrzeszone w sWIG80 stanowią 12 proc. Część wzrostu wynika ze zmiany składu indeksu (w sWIG znalazły się spółki, które nie wchodziły w skład WIRR, a w akcjonariacie były OFE), ale nawet po odliczeniu wpływu tej zmiany wzrost jest istotny.

— Znacząco wzrosła płynność inwestycji w tych sektorach. Obroty na małych i średnich spółkach były w 2007 r. kilkakrotnie wyższe niż rok wcześniej. OFE chętnie kupują też akcje debiutantów, a ubiegłoroczni to właśnie spółki małe i średnie — mówi Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online.


IT i bank
Wśród średniaków OFE najwięcej zainwestowały w Getin Holding. Akcje banku w rękach OFE są warte 1,7 mld zł. Inwestycja w spółkę stanowi 3,5 proc. łącznego portfela funduszy i pod względem wielkości ustępuje jedynie Pekao, PKO BP, Orlenowi i KGHM. Getin w portfelu mają wszystkie fundusze, a przeważa go 11 (inwestuje więcej, niż wynika z udziału spółki w WIG). Najbardziej jednak zarządzający wierzą w Asseco Poland. Nie dość że jest w nim 15 funduszy, to wszystkie zgodnie go przeważają. Najmocniej, o 8,2 proc., Polsat, który ulokował w nim ponad 9 proc. portfela akcyjnego.

— Wkrótce dojdzie do fuzji Asseco Poland i Prokomu. Kapitalizacja powstałej spółki sprawi, że znajdzie się ona w WIG 20. Ma ona ogromny potencjał wzrostu, dynamicznie się rozwija poprzez przejęcia w Polsce i za granicą. Już należy do grupy najistotniejszych graczy na rynku IT w naszej części Europy — informuje Wojciech Olszewski, zarządzający OFE Polsat.

Do ulubieńców zarządzających należą także Grajewo, Świecie i Echo — wszystkie są przeważane przez 14 z 15 OFE. W tej ostatniej spółce fundusze osadziły się bardzo mocno — kontrolują co trzecią akcję.


Garnitury dzielą
Wyjątkowo podzieleni są zarządzający w ocenie Vistuli. Pięć funduszy przeważa spółkę, pięć niedoważa, a pięć nie zdecydowało się na zakup choćby jednej akcji. Fundusze, które wierzą w jej rozwój, kontrolują blisko 40 proc. akcji.

— To właśnie inwestorzy finansowi postawili tę spółkę na nogi kilka lat temu. Fuzja Vistuli i Wólczanki to w dużej mierze ich zasługa. Teraz spory udział OFE w akcjonariacie dowodzi, że fundusze wierzą w jej rozwój — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk.

OFE garściami kupują także akcje Grupy Kęty (razem mają ponad 36 proc.) i LPP (29 proc.)

— OFE od lat chętnie inwestują w Kęty. Firma ma stabilny biznes, zarząd i dobre perspektywy w długim okresie, a właśnie w takim inwestują te fundusze. Istotne jest również to, że prawie wszystkie akcje Kęt znajdują się w wolnym obrocie. Nie bez znaczenia może być też to, że spółka regularnie wypłaca dywidendę. Duże zaangażowanie funduszy to dobra wiadomość dla firmy z punktu widzenia stabilności akcjonariatu — wyjaśnia Leszek Iwaszko, analityk KBC Securities.


Spekulantom dziękują
Zarządzający funduszami trzymali się z dala od spółek, które na celownik chętnie biorą giełdowi spekulanci. FON, Masters, Sanwil, Mostostal Export, Stalexport i BBI Development to jedyne spółki z mWIG 40, których akcji nie mają OFE.

Hitem wśród najmniejszych spółek jest Elektrobudowa. Jej akcji nie kupił tylko jeden OFE. Z 14 pozostałych 13 ją przeważa. Razem kontrolują ponad połowę akcji.

— Spółka wykazuje stałą dynamikę przychodów i wysokie, na tle konkurentów, marże. Ma dużo małych kontraktów, dzięki czemu nie jest uzależniona od jednego klienta. Branżę energetyczną czekają spore inwestycje, w czym na pewno pomoże spodziewane upublicznienie spółek energetycznych. Elektrobudowa ma szanse na nowe zamówienia — mówi Samer Masri, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Do najczęściej przeważanych przez OFE spółek należą też: PGF (12 funduszy), Farmacol (11), Koelner (10), Dębica, Opoczno, Eurocash i Sanok (po 9). W dwóch ostatnich OFE mają bardzo mocną pozycję — w Sanoku kontrolują blisko 32 proc. akcji, w Eurocashu — 20 proc.

Co czwarta spółka z sWIG 80 nie znalazła uznania w oczach zarządzających. OFE nie mają żadnej akcji m.in.: Swarzędza, Żurawi, Rafako, Próchnika, Lubawy, Skotanu, Jago, Krezusa, Midasa, Zachodniego czy MNI.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane