Perspektywy na torach

opublikowano: 13-01-2016, 22:00

Komentarz Strabagu

Komentarz

WOJCIECH TROJANOWSKI

członek zarządu Strabagu

Budownictwo kolejowe w najbliższym czasie będzie dla firm budowlanych tak samo ważne jak drogowe. W mijającym roku rozpoczęło się kontraktowanie zadań dla nowej perspektywy UE, częściowo ogłoszono kilkanaście postępowań przetargowych. Na modernizację i rozbudowę kolei mamy w Polsce do zagospodarowania 67 mld zł. Pieniądze te zostaną wydane dopiero w latach 2018-23. Po kolejnych rozstrzygnięciach postępowań przetargowych rozpocznie się bowiem dopiero czas projektowania, w następnych latach konieczne będzie pozyskiwanie decyzji administracyjnych, pozwoleń, uzgodnień itp. Oznacza to kumulację prac budowlanych w końcowym okresie finansowania unijnego, podobnie jak było z inwestycjami realizowanymi dla inwestorów drogowych.

W 2016 r. PLK planuje przetargi na około 2 mld zł jako zadania jednoroczne o średnich wartościach od 15 do 50 mln zł. Są to zadania finansowane z pieniędzy budżetowych i własnych. Przetargi dla tych zadań są na etapie przygotowawczym. Zamierzamy uczestniczyć we wszystkich typach postępowań. Rynek kolejowy dla uniwersalnych firm budowlanych jest bardzo obiecujący, a przy naszym potencjale możemy równolegle prowadzić znaczące inwestycje drogowe i kolejowe.

Możemy korzystać z zasobów koncernu, w tym z najnowocześniejszego sprzętu i maszyn budowlanych. Niektóre już pracują na modernizowanej m.in. przez Strabag, LCS Skierniewice, która zostanie oddana do użytku w 2016 r. Optymalizują czas, koszt i zapewniają odpowiednią jakość robót. Reasumując: najbliższy rok nie przyniesie firmom budowlanym zaangażowanym w rynek kolejowy znaczącego obrotu, ale pozwoli przygotować się do kolejnych lat i zabezpieczyć przed nieuchronnymi wzrostami kosztów. Dlatego już teraz podpisujemy kolejne wieloletnie umowy i liczymy na pozytywne rozstrzygnięcia przetargów z bieżącej unijnej perspektywy finansowej. [MIB] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu