Perturbacje w sieci Avans

WIS
opublikowano: 02-11-2009, 00:00

Sąd ogłosił upadłość jednej ze spółek z grupy Avans. Nie wiadomo, czy to zadyszka, czy początek końca.

Sąd ogłosił upadłość jednej ze spółek z grupy Avans. Nie wiadomo, czy to zadyszka, czy początek końca.

Avans, ogólnopolska sieć sklepów ze sprzętem RTV AGD, przeżywa trudne chwile. Wskazuje na to upadłość jednej z czterech spółek dystrybucyjnych tworzących grupę Avans.

— Sąd Rejonowy w Olsztynie ogłosił upadłość spółki Avans Północ, z możliwością zawarcia układu — informuje Waldemar Pałka, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Trudno powiedzieć, co ta upadłość może oznaczać dla przyszłości sieci Avans, bo do czasu zamknięcia tego wydania "PB" nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie od przedstawicieli upadłej spółki czy centrali Avansu. Udało się nam porozmawiać tylko z przedstawicielami Avans Centrum Zachód, którzy zapewniają, że ich spółka ma się dobrze i nie boryka się z problemami podobnymi do kłopotów siostrzanej firmy.

W sprawie problemów Avansu nie chcą się także wypowiadać jego konkurenci. Przedstawiciele branży podkreślają jednak, że sprzedaż sprzętu elektronicznego w tym roku mocno spadła (zwłaszcza sprzętu komputerowego), co dało się we znaki wielu handlującym firmom. O tym, jak trudny jest to rynek, świadczyć może m.in. niedawne wycofanie się z Polski brytyjskiej sieci Electro World. Przypomnijmy, że wcześniej zdarzały się już w branży także duże upadłości, jak na przykład sieci Mars czy Mega Avans.

— Każdy w branży zdaje sobie dziś sprawę z tego, że na rynku jest zbyt wielu dystrybutorów. Część z nich musi się wykruszyć — mówi znawca rynku RTV AGD pragnący zachować anonimowość.

Jego zdaniem, w grupie Avans jest przynajmniej jedna silna spółka, która na pewno sobie poradzi. Nie jest jednak w stanie ocenić, co czeka całą grupę i sieć. Podkreśla, że przechodziła ona ostatnio spore roszady kapitałowe, co może być sygnałem świadczącym np. o planach sprzedaży firmy. Jego zdaniem, trudno mogłoby być jednak obecnie znaleźć na nią kupca.

600

Tyle sklepów pod szyldem Avans działa w Polsce — wynika z danych ze strony internetowej sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy