Petrobaltic szuka ropy pod dnem Bałtyku

PAP
opublikowano: 27-01-2009, 18:43

Petrobaltic za pośrednictwem francuskiej firmy CGG Veritas prowadzi badania sejsmiczne pod dnem Bałtyku w poszukiwaniu złóż ropy naftowej.

"Petrobaltic, należąca do Grupy Lotos, za pośrednictwem francuskiej firmy CGG Veritas prowadzi dwu- i trójwymiarowe badania sejsmiczne na czterech koncesjach wydobywczych na Bałtyku" - poinformował we wtorek rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz.

Dyrektor pionu ds. poszukiwań ropy i gazu w Petrobalticu Leszek Pikulski wyjaśnił, że "sejsmika to jedna z metod badania budowy geologicznej ziemi, która polega na wzbudzaniu fal akustycznych i ich rejestracji za pomocą wysoko wyspecjalizowanych urządzeń". "Znając budowę geologiczną, można wytypować potencjalne obiekty, w których mogą znajdować się węglowodory" - dodał.

Rzecznik Grupy Lotos powiedział, że sejsmiczna eskadra: "CGG Venturer", a także statki pomocnicze -"Maggie M." i "Ramco Energy", wypłynęła na pełne morze 18 grudnia ubiegłego roku. Planowo rejs trwać miał 46 dni, ale dobra organizacja prac oraz sprzyjająca pogoda sprawiły, że badania udało się przeprowadzić znacznie szybciej.

Wyniki badań, po dokładnym przeanalizowaniu oraz interpretacji, będą stanowić podstawę do opracowania projektów prac geologicznych, w których wyznaczone zostaną lokalizacje przyszłych otworów wiertniczych.

Zachowicz dodał, że po zakończeniu badań morskich cały pakiet uzyskanych dzięki nim danych będzie przetwarzany w lądowym ośrodku CGG Veritas, znajdującym się w Crawley w Wielkiej Brytanii. "Szacujemy, że obróbka danych 2D może potrwać miesiąc, a sejsmiki 3D nawet trzy miesiące" - wyjaśnił przedstawiciel Petrobalticu na pokładzie "CGG Venturer" Marek Zajączkowski.

Efekty pracy specjalistów z Crawley zostaną przekazane geologom z pionu poszukiwania ropy i gazu Petrobalticu. Tu - przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania - wykonana zostanie interpretacja geologiczna.

Pierwsze morskie prace sejsmiczne o charakterze regionalnym na południowym Bałtyku prowadzone były w latach 1975-77, głównie przez Przedsiębiorstwo Geofizyki Morskiej i Lądowej Górnictwa Naftowego Toruń, ze statku pomiarowego "Mikołaj Kopernik". W latach 2001-2002 na zlecenie Petrobalticu na strukturach B5, B28 i B8 wykonane zostało pierwsze na Bałtyku zdjęcie sejsmiczne 3D. Wyniki tych prac dały podstawę do optymalnej lokalizacji kolejnych otworów wiertniczych na złożu B8.

W lutym 2005 r. Grupa Lotos kupiła od Nafty Polskiej 69 procent akcji Petrobalticu. Spółka posiada wyłączną koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Petrobaltic wydobył po trzech kwartałach ubiegłego roku około 200 tys. ton ropy naftowej. Cały wolumen wydobycia sprzedano Grupie Lotos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane