Petrolinvest: ropa będzie do kónca roku

PJ
opublikowano: 09-09-2008, 00:00

Inwestorzy nie mogą się doczekać kazachskiej ropy. Zarząd spółki prosi o cierpliwość: próbna produkcja ruszy z końcem roku.

Inwestorzy nie mogą się doczekać kazachskiej ropy. Zarząd spółki prosi o cierpliwość: próbna produkcja ruszy z końcem roku.

Petrolinvest z grupy Ryszarda Krauze intensywnie szuka w Kazachstanie ropy naftowej. Akcjonariusze mają nadzieję, że gdy wydobycie ruszy, będą dzielić krociowe zyski. Na razie jednak ropy nie ma, a każdą informację mogącą podważyć wyznaczony przez zarząd kierunek rozwoju inwestorzy przyjmują nerwowo. Tak było w ostatni piątek.

Akcjonariusze przerwali do 30 września walne zgromadzenie, które miało zdecydować o emisji akcji spółki dla kazachskich inwestorów. Giełda zareagowała 10-procentowym spadkiem kursu.

Miliony baryłek

Reakcja zarządu była szybka. Zapewnił, że emisja akcji dla partnerów kazachskich jest niezagrożona. I co ważne, że uzyskane rezultaty odwiertów potwierdzają znaczny potencjał geologiczny posiadanych przez firmę koncesji OTG i BMB Munai. Po uzyskaniu raportu niezależnego eksperta mają one umożliwić przeklasyfikowanie zasobów tzw. perspektywicznych do kategorii zasobów potwierdzonych.

— Na BMB Munai próbna produkcja ruszy jeszcze pod koniec tego roku, a eksploatacja OTG z początkiem przyszłego — twierdzi Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

Zdaniem giełdowej spółki, dotychczasowe wyniki odwiertów potwierdzają, że tzw. zasoby wydobywalne na OTG mogą sięgnąć 200-300 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Według firmy McDaniel Associates Consultants Ltd łącznie potencjał geologiczny całej koncesji OTG można ocenić nawet na 960 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Spółka nie podaje na razie wielkości złoża BMB Munai.

Głęboko to drogo

Na OTG firma dowierciła się na głębokość 6750 m. Do celu zostało jej 150 m. Z nieoficjalnych informacji od osób z kręgu spółek Ryszarda Krauzego wynika, że tak głębokie wiercenia są bardzo kosztowne. Co gorsza, ponoć pojawiły się problemy z odpowiednim ciśnieniem mającym wypychać ropę na powierzchnię.

Paweł Gricuk uspokaja.

— To prawda, że wiercenie na tej głębokości jest trudne i droższe, ale nie mamy żadnych informacji, by były jakieś problemy z ciśnieniem. Warto pamiętać, że na tej głębokości występują najbogatsze kazachskie złoża ropy. Przykładem działalność wydobywcza takich firm, jak: Chevron, BP Gas czy MOL — podkreśla prezes Petrolinvest

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu