Petrolinvest sprzedaje więcej LPG, ale nie zarabia

PJ
opublikowano: 02-09-2010, 00:00

Sprzedaż gazu to jedyne źródło przychodów spółki szykującej ropy. Za mało by pokryć straty grupy.

Sprzedaż gazu to jedyne źródło przychodów spółki szykującej ropy. Za mało by pokryć straty grupy.

Petrolinvest z grupy Ryszarda Krauzego, nadal liczy na swój wielki dzień, kiedy znajdzie bogate złoża ropy naftowej w Kazachstanie. Na razie minął kolejny kwartał, w którym jedyne przychody pochodzą ze sprzedaży gazu płynnego. W pierwszym półroczu 2010 r. wyniosły one 57,8 mln zł wobec 33,8 mln zł przed rokiem. Niestety na zyski — ani segmentu LPG, ani całej grupy obciążonej poszukiwaniami ropy — nadal się to nie przekłada.

Strata na działalności operacyjnej segmentu gazu płynnego pogłębiła się z 2,9 do 3,9 mln zł w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Jednocześnie wzrosły koszty operacyjne z 36,6 mln zł przed rokiem do 61,5 mln zł. I to mimo że w tym okresie — jak zapewnia spółka — sprzedaż ilościowo wzrosła o 30 proc. w porównaniu z I półroczem 2009 r. Przedstawiciele spółki w komentarzu giełdowym zapewniają jednak, że "działania podjęte w ramach wprowadzonego programu restrukturyzacji działalności w zakresie obrotu LPG doprowadziły do zmniejszenia kosztów tej działalności i ograniczenia transakcji w segmentach, w których spółka nie osiągała satysfakcjonującej rentowności sprzedaży"

Przedstawciele firmy nie znaleźli wczoraj czasu na udzielenie komentarza dotyczącego przyszłości segmentu LPG w strukturze grupy. Wcześniej pojawiały się informacje, że spółka szuka dla tej części działalności partnera branżowego.

Cała grupa Petrolinvest zanotowała w I półroczu tego roku 29,2 mln zł straty operacyjnej wobec blisko 139 mln zł przed rokiem. Grupa miała także 86,3 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 283,1 mln zł straty przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane