Petrolinvest znowu obiecuje

PJ
opublikowano: 18-11-2008, 00:00

Spółka zapewnia, że I połowa 2009 r. przyniesie przychody z ropy w Kazachstanie. Na razie liczy straty.

Spółka zapewnia, że I połowa 2009 r. przyniesie przychody z ropy w Kazachstanie. Na razie liczy straty.

Petrolinvest, spółka ze stajni Ryszarda Krauzego, od kilku lat prowadzi poszukiwania w Kazachstanie. Na razie ropy nie ma, a cierpliwość inwestorów jest wystawiana na próbę. Jak długo?

— Pierwsza połowa przyszłego roku przyniesie przychody z wydobycia ropy — zapewnia Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

Twierdzi, że wszystko jest na dobrej drodze. Spółka ma zatwierdzone projekty próbnego wydobycia na obszarach koncesyjnych Żubantam i Aktau Transit. Prowadzi zaawansowane odwierty na złożach OTG i BMB Munai.

— Czekamy tylko na zamknięcie finansowania, czyli pieniędze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i funduszy inwestycyjnych — mówi szef Petrolinvestu.

Na razie jednak spółka miała w III kw. 34,3 mln zł skonsolidowanej straty netto, przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. Po dziewięciu miesiącach strata sięgnęła 31,3 mln zł.

— Na ten wynik wpływ miały dwa czynniki. Słabnący złoty doprowadził do 24 mln zł straty z tytułu kosztów finansowych. Kolejne 12 mln zł mniej to wirtualny rezultat oszacowania opcji menedżerskich — informuje Paweł Gricuk.

Co na to analitycy?

— Spadające ceny ropy naftowej oraz osłabienie złotego wobec dolara oddziaływały negatywnie na Petrolinvest. Kolejnym czynnikiem, który negatywnie zaważył na wynikach w III kw., były koszty finansowe. Dotyczy to głównie obsługi kredytu inwestycyjnego, zaciągniętego w PKO BP i BGK — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

Analitycy pocieszają, że będzie lepiej.

— Pozytywne dla akcjonariuszy spółki powinny być kolejne kwartały, zwłaszcza następny rok. Wynika to z zamiaru podwyższenia kapitału zakładowego do 108,61 mln zł. Ważne są też relacje pomiędzy dotychczasowymi akcjonariuszami a chińską spółką wydobywczą MI Energy — wylicza Rafał Salwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Petrolinvest znowu obiecuje