PFR: Polska ma szanse być liderem technologii dronowych

opublikowano: 11-10-2017, 16:17

Polski Fundusz Rozwoju skoncentruje się na sektorze bezzałogowych statków powietrznych - scentralizuje zarządzanie wsparciem dla przedsiębiorców w ramach programu „Żwirko i Wigura”.

Z danych przedstawionych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), w Polsce świadectwo kwalifikacji operatora drona pozwalające na obsługę lotów komercyjnych posiada ponad 5,5 tys. osób, a ich liczba ciągle wzrasta. Instytucja szacuje też, że na koniec 2016 r. wartość rynku dronów w Polsce wynosiła 203 mln zł (na podstawie przychodów 288 firm działających w tym obszarze) i w kontekście zysków już czerpanych z tworzenia dronów i świadczenia związanych z nimi usług jesteśmy w światowej czołówce. Na rynku widoczna jest natomiast luka w zakresie technologicznym i infrastrukturalnym. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W rozwoju krajowego sektora dronów wsparcie ma zapewnić program „Żwirko i Wigura”, w który zaangażowane są m.in. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a także resorty środowiska, obrony narodowej (mimo, że program ma cywilny charakter), Polska Agencja Żeglugi Powietrznej czy Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dodatkowo sektorowy program finansujący innowacyjne rozwiązania dronowe realizuje np. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (program InnoSBZ), przedsiębiorcy z tej branży mogą też korzystać z dotacji na badania i rozwój oraz z programów dla start-upów. 

Nad spójnością prac prowadzonych w ramach „Żwirko i Wigura” czuwa natomiast PFR.  

- Program „Żwirko i Wigura” nie koncentruje się wyłącznie na dronach, ale obejmuje znacznie szerszy obszar, bardzo ważny z punktu widzenia polskiej gospodarki. Wiąże się z nowymi technologiami w zakresie infrastruktury, z przetwarzaniem danych i budową gospodarki cyfrowej – powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Jak dodała Małgorzata Darowska, menedżer Programu Technologie Autonomiczne, Bezzałogowe Statki Powietrzne w PFR, instytucja podejmie działania związane z integracją systemów zarządzania ruchem lotniczym i ruchem bezzałogowym,  tworzeniem przez firmy informatycznych systemów kontrolnych, zwiększających bezpieczeństwo, ale również kreujących pole do rozwoju np. lotów autonomicznych. Ponadto PFR planuje podjęcie działań ułatwiających budowę specjalistycznych systemów, w tym platform przetwarzania danych pozyskiwanych z użyciem dronów, z których w przyszłości mogłyby korzystać podmioty odpowiedzialne za inwestycje infrastrukturalne i budownictwo, rolnictwo precyzyjne, firmy ubezpieczone czy sektor energetyczny. W kraju powstać mają również centra monitorowania danych oraz centra kompetencyjne, w których testowane będą nowe technologie. 

Przedstawiciele PFR zaznaczają, że pogram jest nastawiony głównie na wsparcie rozwoju przedsiębiorstw. Podjęte zostaną również działania legislacyjne związane ze standaryzacją urządzeń i systemów i zwiększeniem bezpieczeństwa w ruchu powietrznym. Strategia działań Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach programu  „Żwirko i Wigura” rozpisana została jedynie w ogólnym zarysie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu