PFR pomaga w ekspansji R22

opublikowano: 03-10-2018, 22:00

Firma technologiczna zdobyła pieniądze na kolejne przejęcia w Rumunii. Do końca roku chce mieć 20 proc. rynku hostingu.

Grupa R22, która buduje pozycje na rumuńskim rynku hostingu, zdobyła partnera, który jej w tym pomoże. Spółka H88Hosting, z grupy R22, podpisała z Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZ AN (FEZ), zarządzanym przez PFR TFI, umowę pożyczki o wartości 2,1 mln EUR na sfinansowanie inwestycji w rumuńskie spółki działające w obszarze hostingu i domen.

NR 1 CHCE BYĆ SILNIEJSZY:
NR 1 CHCE BYĆ SILNIEJSZY:
Dzięki realizowanym transakcjom grupa R22, której prezesem jest Jakub Dwernicki, osiągnęła pozycję lidera na rumuńskim rynku hostingu i domen. Zamierza dalej się na nim umacniać.
Fot. Marek Wiśniewski

— Finansowanie z FEZ jest dla nas bardzo korzystne. To niezabezpieczona pożyczka na 6 lat, de facto bardziej podobna do zaangażowania kapitałowego niż długu bankowego. Nie chcieliśmy przeprowadzać nowej emisji, więc to dla nas dobre rozwiązanie — mówi Jakub Dwernicki, prezes R22.

Współpracę z PFR TFI ocenia jako dobrą i sprawną. Z wypowiedzi przedstawicieli funduszu wynika, że na pożyczce może się nie skończyć.

— Plan ekspansji grupy R22 na rynku rumuńskim spełnia kryteria projektów, w które angażuje się FEZ. Wierzymy, że może to być początek owocnej współpracy przy kolejnych inicjatywach — mówi Piotr Kuba, wiceprezes ds. inwestycyjnych PFR TFI.

Pożyczka stanowi istotną część finansowania pierwszego etapu konsolidacji rynku w Rumunii. Grupa podpisała już umowy nabycia spółek działających pod markami mxHost, xServers oraz Gazduire Web, dzięki którym zdobyła pozycję lidera z udziałem w tamtejszym rynku hostingu szacowanym na 15 proc. Nie zaspokaja to jednak apetytu polskiej firmy.

— Ostatnie trzy akwizycje to koszt blisko 6 mln EUR. Prowadzimy rozmowy, które zakończą się jeszcze w tym roku, z kolejną spółką w Rumunii, dzięki której zwiększymy udział w rynku hostingu do około 20 proc. Kredyt bankowy i finansowanie z PFR TFI zapewnią nam potrzebny kapitał — mówi prezes R22.

Łączna wartość inwestycji w pierwszym etapie konsolidacji wyniesie około 6,5 mln EUR. W ocenie Jakuba Dwernickiego, finansowanie nie powinno być też problemem przy kolejnych zakupach.

— Widzimy chęć banków do dalszego zaangażowania w finansowanie naszej grupy. Wskaźniki zadłużenia mamy na dość bezpiecznym poziomie — mówi szef grupy.

Finansowanie będzie potrzebne, ponieważ grupa zamierza się niebawem pojawić na innych rynkach regionu.

— Prowadzimy rozmowy z kilkoma spółkami w regionie, m.in. w Czechach, na Słowacji i w Bułgarii. Jeśli dojdziemy do porozumienia, do transakcji może dojść w przyszłym roku — mówi Jakub Dwernicki.

Przyznaje, że po ostatnich przejęciach spółce dużo łatwiej rozmawia się o kolejnych zakupach na zagranicznych rynkach. Na rodzimym rynku domen i hostingu, na którym grupa w ostatnich latach była bardzo aktywna, też dostrzega pole do konsolidacji.

— Są potencjalne cele do przejęcia w Polsce, ale nie potrafię powiedzieć, czy w przyszłym roku lub za dwa lata coś kupimy. Na razie koncentrujemy się na zagranicy — mówi prezes.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane