PFR włożył 2,5 mld zł w 59 funduszy

opublikowano: 22-02-2021, 17:23

Polski Fundusz Rozwoju dofinansował fundusze VC i PE, które wsparły blisko 400 spółek kwotą 3,5 mld zł.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i działający w jego strukturach PFR Ventures podsumowały dotychczasową aktywność w obszarze inwestycji venture capital (VC) i private equity (PE). Z puli 2,8 mld zł przeznaczonych na inwestycje w podmioty VC wspierające rozwój technologicznych start-upów wydały 0,7 mld zł. PFR Ventures ma obecnie w portfelu 34 aktywne fundusze VC, które są finansowo zaangażowane w rozwój 142 spółek. Istnieje jeszcze kilka podmiotów, które na razie nie dokonały żadnej inwestycji w start-upy.

- Część z tych funduszy jest jeszcze na formalnej ścieżce w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w Komisji Nadzoru Finansowego. Wśród nich są też zespoły, w które zainwestowaliśmy, ale jeszcze nie podaliśmy tej informacji publicznie. Zrobimy to w pierwszej połowie tego roku – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Nie wszystkie podmioty VC, z którymi PFR rozpoczął współpracę, przetrwały.

- Wspólnie z podmiotami zarządzającymi uzgodniliśmy, że zakończymy działanie dwóch funduszy, które nie spełniły kamieni milowych wynikających z naszej umowy. Nie chcemy ujawniać ich nazw – przyczyny niespełnienia naszych wymagań mogą być bardzo zróżnicowane i nie powinny rzucać złego cienia na te zespoły – mówi Maciej Ćwikiewicz.

W ostatnich latach PFR wcielił w swoje struktury także podmioty niegdyś zarządzane przez Krajowy Fundusz Kapitałowy. Nadal jest zaangażowany w 18 funduszy VC, które w portfelach mają 212 spółek — na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju popłynęło do nich blisko 600 mln zł.

Paweł Borys, prezes PFR, podkreśla, że skala inwestycji VC w ostatnich trzech latach wzrosła w Polsce dziesięciokrotnie, a rok 2020 r., mimo pandemii, był rekordowy pod względem wartości inwestycji w polskie spółki – sięgnęły one ponad 2 mld zł.

Polska – jak podaje PFR - uplasowała się w europejskiej czołówce pod względem liczby inwestycji VC. Jaką pozycję zajmuje, gdy pod uwagę weźmiemy wartość transakcji VC?

- Zgodnie z danymi z raportu Dealroom i PFR z lipca 2020 r., jeśli uwzględnimy megarundy, takie jak UiPath, Bolt czy DocPlanner, Polska będzie na trzecim miejscu w regionie CEE, za Estonią i Rumunią. Jeśli wyłączymy megarundy, będziemy na drugim miejscu, za Estonią – mówi Maciej Ćwikiewicz.

W przypadku inwestycji w sektorze PE, w którym PFR ma mniejsze doświadczenie, bo program ich finansowania zaktywizował w 2020 r., dokonanych zostało siedem inwestycji w międzynarodowe podmiote. Te natomiast zrealizowały 27 transakcji, a do spółek trafiło 2,3 mld zł z przewidzianej puli 6,8 mld zł.

W sumie PFR zainwestował w fundusze 2,5 mld zł publicznych pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane