PFR zainwestuje 24 mld zł

opublikowano: 13-06-2019, 22:00

Fundusz ma nową strategię do 2021 r., w ramach której zamierza czterokrotnie zwiększyć wartość nakładów inwestycyjnych.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ma strategię na drugą trzylatkę swojego istnienia. Paweł Borys, prezes PFR, mówi, że jest to kontynuacja drogi wyznaczonej w 2016 r., kiedy instytucja powstawała.

Paweł Borys
Fot. WM

— W najbliższych trzech latach będziemy cały czas inwestować. Liczymy, że w trzecim czy czwartym roku uzyskamyodpowiedni poziom rentowności i nie zmieniamy długoterminowego celu ROE w przedziale 4-6 proc. — mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Fundusz będzie jednak z większym rozmachem wydawać pieniądze. W ostatnich trzech latach zainwestował 8 mld zł, do 2021 r. wartość nakładów ma wynieść 24 mld zł. 11,3 mld zł z tej kwoty zostanie zainwestowane w aktywa niepubliczne, m.in. projekty strategiczne, infrastrukturę, duże polskie przedsiębiorstwa, inwestycje samorządowe, ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw czy odnawialne źródła energii. 1,6 mld zł pójdziena inwestycje w aktywa publiczne w ramach funduszy zdefiniowanej daty prowadzonych przez PFR TFI w PPK. Z kolei ok. 3,6 mld zł PFR spożytkuje na inwestycje w formule funduszu w ramach venture capital PFR Ventures (CVC, Starter, Otwarte Innowacje, KOFFI, Biznest), a także funduszu funduszy private equity. Ok. 7,5 mld zł grupa przeznaczy na budowę mieszkań na wynajem. Inwestycja realizowana w ramach programu Mieszkanie+ ma doprowadzić do wybudowania 50 tys. mieszkań do 2021 r.

Kiedy w 2016 r. powstawał PFR, niewiele osób wróżyło mu dłuższy żywot, a co dopiero sukces. Fundusz powstał na bazie Polskich Inwestycji Rozwojowych, które zostały zapamiętane z niewybrednej dykteryjki Bartłomieja Sienkiewicza, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, zarejestrowanej w restauracji „Sowa i przyjaciele”. PFR jednak przetrwał i stał się istotną częścią gospodarki, a Paweł Borys, jego szef, trzy lata temu znany tylko w kręgu bankowców, został jednym z najpotężniejszych ludzi na rynku. Nie tylko w związku ze sprawowaną funkcją, ale przez wzgląd na bliskie relacje z Mateuszem Morawieckim, co zresztą na jedno wychodzi, bo nie byłby prezesem PFR, gdyby nie miał pełnego zaufania premiera. Fundusz pomyślany jako instytucja rozwojowa wielokrotnie pełnił funkcję instytucji do specjalnych poruczeń, występując w roli strażaka gaszącego pożary. Tak było w bydgoskiej Pesie, utrzymanej przy życiu głównie dzięki wytrwałości PFR. Podobną rolę fundusz — i osobiście Paweł Borysn — odegrali w trakcie prac na ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych. To jeden z największych sukcesów PFR: reforma przeforsowana pomimo opozycji tak wpływowych postaci, jak Krzysztof Tchórzewski, minister energetyki.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Ważną inwestycją PFR był współudział (wraz z PZU) w przejęciu Pekao z rąk Unicreditu.

Dużym osiągnięciem było utworzenie podwalin pod ekosystem inwestycji typu seed funds i venture capital, którego wcześniej w Polsce nie było. PFR wszedł też na rynek alternatywnych rozwiązań finansowych dla samorządów. W ubiegłym roku wziął też na siebie zarządzanie programem Mieszkanie+, na którym spora część rynku postawiła już krzyżyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane