PGE tworzy TFI i myśli nad Dolną Odrą

opublikowano: 08-03-2017, 14:50
aktualizacja: 08-03-2017, 14:52

TFI pomoże PGE, największej polskiej firmie energetycznej, prowadzić inwestycje, np. takie, jak nowy blok w Dolnej Odrze.

PGE zaprezentowała dziś wyniki 2016 r. Oto, co mówił zarząd na konferencji:

O kluczowych inwestycjach

Prezes Henryk Baranowski podkreślał, że PGE musi dbać o wzrost organiczny, ale też szukać okazji do wzrostu zewnętrznego. Stąd m.in. zaangażowanie PGE w negocjacje z EDF, w sprawie przejęcia ich aktywów konwencjonalnych.

Henryk Baranowski
Zobacz więcej

Henryk Baranowski Marek Wiśniewski

- Inwestycja w Opolu przebiega  zgodnie z planem, nie ma zagrożenia dla harmonogramu. Stan zaawansowania przekroczył 70 proc. Jeśli chodzi o blok w Turowie, to stan zaawansowania to 18 proc. Nie przewiduję opóźnień - mówił Henryk Baranowski.

PGE analizuje też budowę nowego bloku w elektrowni Dolna Odra. W grę wchodzi wybór spośród czterech technologii: duo-blok (spalający węgiel i gaz), zgazowanie węgla, blok krytyczny i blok multipaliwowy (węgiel, biomasa, odpady). Analizy mają być gotowe do połowy roku.

O imporcie energii

- W minionym roku krajowe zużycie energii wzrosło o 2 proc., ale jako że przez większość roku Polska była importerem, polscy producenci wyprodukowali tylko o 0,5 proc. więcej. Dopiero czwarty kwartał przyniósł wzrost eksportu energii. To pokazuje, że ceny energii w kraju są nieraz wyższe niż za granicą, ale w dłuższym okresie bardziej stabilne - mówi Emil Wojtowicz, wiceprezes PGE.

O perspektywach na ten rok

- Spodziewamy się wyższej produkcji w oparciu o węgiel brunatny. Wyniknie to z zakończonego już programu modernizacji bloków. Jeśli chodzi o ceny energii, to oczekujemy średniej ceny sprzedaży na poziomie 163-165 zł/MWh - mówi Emil Wojtowicz.

Sprzyjać PGE będzie zmiana modelu handlowego, który wynika z tego, że firmy nie obowiązuje już obligo giełdowe. Ma więc większą swobodę zawierania kontraktów handlowych.

Jeśli chodzi o uprawnienia do emisji CO2, to w tym roku PGE ma do dyspozycji mniejszą pulę darmowych uprawnień, ale ten niedobór zostanie skompensowany ich niższymi cenami.

O OZE

W prezentacji PGE jest zapowiedź "wzrostu kosztów z tytułu podatku od nieruchomości". Dotyczy to nowych regulacji w wietrze.

- Płacimy według nowych zasad, ale rozmawiamy jeszcze z gminami. Chcemy znaleźć wspólne dobre rozwiązanie - mówi Emil Wojtowicz.

O PGE TFI

- Projekt się rodzi - mówi Henryk Baranowski.

W TFI PGE chce skonsolidować rozmaite programy emerytalne, które funkcjonują w ramach grupy. Dodatkowo ma to być platforma dla nowych inwestycji. Licencja dla TFI oczekiwana jest na przełomie III i IV kwartału.

O Polskiej Grupie Górniczej

- Kwestia dokapitalizowania PGG jest obecnie analizowana przez komitet inwestorów, czyli przez udziałowców. Nie ma jeszcze rekomendacji, czekamy na zakończenie analiz - mówi Henryk Baranowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy