PGNiG zadowolony z Ukrainy, chce podwyżki taryfy

Gazowy gigant, kontrolowany przez państwo, ma dużo pomysłów na biznes z Ukrainą. W kraju poprosił URE o zgodę na podwyżkę cen dla odbiorców indywidualnych.

Oto najważniejsze wątki z dyskusji w trakcie środowej prezentacji wyników PGNiG:

Zobacz więcej

Piotr Woźniak Marek Wiśniewski


O wynikach sprzedażowych

- Jesteśmy zadowoleni z wyników, praktycznie powtórzyliśmy wynik z zeszłego roku. Jesteśmy przede wszystkim zadowoleni ze sprzedaży. Wyniki poprawiła nam nie tylko ostra zima, ale też np. duży wolumen sprzedaży na Ukrainę. Marża na tym może nie jest duża, ale akceptowalna. Można tu oczekiwać dalszych wzrostów, budujemy rynek na dłuższy czas - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

PGNiG nigdy wcześniej nie sprzedawał gazu na Ukrainę, ale teraz zapowiada "kolejne przedsięwzięcia". W sprzedaży w Polsce jego sukces obrazują nowe kontrakty, które w 2016 r. opiewają na 13 mld zł. Poprawa sprzedaży sięgnęła prawie 6 proc.

O węglu

- W Polską Grupę Górniczą zainwestowaliśmy bardzo poważne środki i widzimy, że firma realizuje plan. Jej strata netto za 2016 r. była o 10 proc. mniejsza od założeń, zakładamy dalszą poprawę - zapowiada Piotr Woźniak.

O sprawach międzynarodowych

- W tym roku spodziewamy się wzrostu kosztów importu gazu, ze względu na wzrost cen węglowodorów. Jeśli chodzi o projekt gazociągu Polska-Dania-Norwegia, to przygotowujemy się do procedury open season, czyli składania ofert na rezerwację mocy przesyłowych - mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

- Jeśli chodzi o sprawę gazociągu Opal, to udało nam się sądowo zabezpieczyć wieloletnie aukcje na przesył - dodaje Piotr Woźniak.

Na przełomie lata i jesieni PGNiG spodziewa się zaś orzeczenia w arbitrażu z Gazpromem, dotyczącym cen gazu.

O taryfach

- Widzimy powody do podwyżki taryfy dla sektora gospodarstw domowych i takiej decyzji URE się spodziewamy - mówi Maciej Woźniak.

O przejęciach

- Uczestniczymy w transakcji przejmowania aktywów EDF. Nasz zadeklarowany udział to 30 proc. (reszta to 30 proc. dla PGE i po 20 proc. dla Enei i Energi - red. - mówi Piotr Woźniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PGNiG zadowolony z Ukrainy, chce podwyżki taryfy