Czytasz dzięki

PGE zainteresowana pakietem akcji ECO

PAP
opublikowano: 15-07-2015, 17:21

PGE, powołując się na zainteresowanie rozwojem branży ciepłowniczej, zwróciła się do E.ON edis energia – akcjonariusza Energetyki Cieplnej Opolszczyzny – z pytaniami o pakiet akcji ECO, który E.ON chce zbyć. E.ON oświadczył, że jego akcje w ECO SA nie są na sprzedaż.

Chodzi o pakiet 282 tys. akcji z puli ponad 700 tys. należących do E.ON edis energia, które spółka ta, będąca mniejszościowym udziałowcem ECO SA (ma pakiet 45,7 proc. udziałów), chce sprzedać firmie SEC Energia ze Szczecina. W ub. tygodniu zarząd ECO SA wyraził zgodę na sprzedaż puli 282 tys. akcji ECO należących do E.ON. Większościowy udziałowiec ECO miasto Opole (53,2 proc. akcji) sprzeciwiło się tej zgodzie.

W skierowanym do E.ON edis energia w środę piśmie PGE dopytywało, czy decyzja E.ON ws. sprzedaży akcji spółce ze Szczecina „ma już charakter definitywny i nieodwołalny” i czy E.ON „w określonych warunkach biznesowych” byłby gotowy rozważyć możliwość zmiany tej decyzji.

„Intencją PGE (...) jako największego przedsiębiorstwa w sektorze elektroenergetycznym, jak również zainteresowanego rozwojem branży ciepłowniczej, jest rozwój tych gałęzi gospodarki w sposób racjonalny i zrównoważony, co może wiązać się potencjalnie z decyzjami PGE (…) w zakresie nabywania aktywów zwiększających potencjał PGE (…) w ww. obszarach” – napisało PGE.

W związku z tym konferencję prasową w środę zwołały władze Opola. Wiceprezydent miasta Mirosław Pietrucha podkreślał, że w kontekście środowego pisma PGE "błyskawiczna decyzja zarządu ECO dotycząca zgody na sprzedaż akcji E.ON powinna być przynajmniej jeszcze raz przeanalizowana”. Mówił, że zarząd ECO zamiast podejmować tę decyzję w ciągu doby powinien skorzystać z przysługującego mu terminu 30 dni na jej rozpatrzenie. „Te 30 dni to czas np. na to, aby przeanalizować czy nie istnieją jakieś lepsze, bardziej opłacalne warianty, zbycia tych akcji” – dodał Pietrucha.

Wiceprezydent Opola wskazał także na to, że gdyby doszło do sprzedaży części akcji ECO dla PGE, to „miałoby to ogromne znaczenie dla miasta”, bo m.in. stworzyłoby "formalną podstawę" do rozmów z PGE o tym, aby zrealizować inwestycję polegającą na dostarczeniu miastu tzw. taniego ciepła z Elektrowni Opole. Mówił, że chodzi o pomysł wybudowania rurociągu komunikującego infrastrukturę ECO z Elektrownią Opole. „Byłaby to praktyczna realizacja postulatu, o którym rozmawiamy od lat w mieście” – uznał.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

„Mamy nadzieję, że pismo, które zostało skierowane w środę przez prezesa PGE do władz E.ON, wywoła jakąś refleksję i będzie być może podstawą do tego, by zrewidować decyzję (o zgodzie na sprzedaż – PAP) i siąść z PGE do dyskusję nt. możliwości odsprzedaży części akcji” – podsumował wiceprezydent.

Maciej Sokólski z biura prasowego ECO powiedział w rozmowie z PAP, że pakiet 282 tys. akcji jest własnością E.ON i spółka może nim dysponować. Zaznaczył jednak, że jeśli zwróci się ona do zarządu ECO z podobnym wnioskiem dot. sprzedaży tych akcji innemu podmiotowi, to zarząd tę decyzję rozważy.

W przesłanym PAP w środę stanowisku Grupy E.ON edis energia poinformowano jednak, że spółka ta „nie prowadzi ani nie planuje podejmować żadnych rozmów dotyczących sprzedaży akcji ECO SA jakiemukolwiek podmiotowi zewnętrznemu”, że „akcje Grupy E.ON edis energia w ECO SA nie są na sprzedaż”, a „E.ON (...) zamierza na długie lata pozostać stabilnym akcjonariuszem ECO”.

Wiceprezydent miasta Opola Janusz Kowalski, będący też członkiem Rady Nadzorczej ECO SA i osobą oddelegowaną przez miasto do nadzoru zarządu ECO, poproszony o komentarz do stanowiska E.ON odpisał PAP, że 25 maja E.ON "kategorycznie wykluczył sprzedaż przez E.ON edis energia akcji ECO". "Po czym kilka tygodni później sprzedał 18 proc. akcji szczecińskiej spółce SEC - będącej konkurencją dla ECO, której pośrednim akcjonariuszem jest miasto Szczecin. Dziś E.ON mówi jedno, jutro mam nadzieję podejdzie do sprawy rozsądnie biznesowo i sprzeda akcje PGE” - podkreślił.

ECO SA w Opolu to spółka, która pełni rolę dominującą w Grupie Kapitałowej ECO. Świadczy ona usługi na terenie 10 województw i dostarcza ciepło do pół miliona mieszkańców. Podstawową działalnością większości spółek tworzących GK ECO jest produkcja oraz dystrybucja ciepła. W 2014 r. zysk spółki wyniósł 28,3 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane