PGE zbuduje stacje tankowania wodoru

ANB/PAP
opublikowano: 16-02-2016, 22:00

Nawet 360 mln zł — tyle PGE zamierza przeznaczyć na innowacyjne projekty. Stworzy magazyn energii i stacje tankowania wodoru.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) już w ubiegłym roku ogłosiła, że do 2020 r. na innowacje będzie przeznaczać co najmniej 1,5 proc. skonsolidowanego zysku netto rocznie. A z obecnych wyliczeń wynika, że nakłady na nowatorskie projekty mogą wynieść w tym czasie nawet 270-360 mln zł. Pieniądze te PGE zamierza przeznaczyć m.in. na budowę magazynu nadwyżek energii wytwarzanej w należących do grupy wiatrakach. Ten projekt jest realizowany wspólnie z Gaz-Systemem, operatorem systemu przesyłu gazu — umowa dotycząca budowy instalacji „Power-to-Gas” została podpisana w maju 2015 r.

— Grupa PGE stawia sobie za cel poszukiwanie innowacyjnych projektów podnoszących wartość przedsiębiorstwa. Nawiązanie współpracy z Gaz-Systemem pozwoli połączyć operacyjnie infrastrukturę energetyczną i gazową z korzyścią dla obu partnerów oraz na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa — wyjaśnia Marek Woszczyk, prezes PGE.

Magazynowanie energii będzie możliwe dzięki procesowi elektrolizy — uzyskany tą drogą wodór zostanie przesłany do sieci gazowej i wykorzystany jako zeroemisyjny nośnik energii. Dodatkowo PGE zamierza uruchomić demonstracyjne stacje tankowania wodoru (HRS) dla samochodów osobowych oraz autobusów. Pojawią się w Warszawie i w Poznaniu. Projekt zostanie zrealizowany z Instytutem Transportu Samochodowego.

— Uwzględniając fakt, że wodór możemy pozyskać w procesie elektrolizy w naszych elektrowniach, docelowo tych opartych na odnawialnych źródłach energii, to technologia napędzania pojazdów jest dla nas szczególnie interesująca — dodaje Marek Woszczyk. Stacje zostaną zbudowane w ramach europejskiego projektu HIT — 2 — Corridors. Jego celem jest utworzenie w Europie jednolitej infrastruktury, pozwalającej na wykorzystanie wodoru jako paliwa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANB/PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu