PGF: emisja na inwestycje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-07-1999, 00:00

PGF: emisja na inwestycje

DYNAMICZNY ROZWÓJ: Polska Grupa Farmaceutyczna, którą kieruje Jacek Szwajcowski, nie zamierza oddawać pola rywalom. Planowana emisja obligacji służyć ma sfinansowaniu przejęć kolejnych firm w sektorze leków. fot. Borys Skrzyński

Na najbliższym WZA Polskiej Grupy Farmaceutycznej, które odbędzie się 7 lipca, pod głosowanie poddane zostaną dwie uchwały mające ogromny wpływ na przyszłość łódzkiej spółki.

Przede wszystkim zarząd przedstawi akcjonariuszom plan emisji obligacji o wartości od 20 do 100 mln zł. Pozyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na sfinansowanie programu rozwoju spółki. Bazuje on głównie na inwestycjach kapitałowych i polegać ma na przejmowaniu udziałów w innych spółkach farmaceutycznych. Emisja będzie miała charakter zamknięty i skierowana zostanie do nie więcej niż 300 krajowych inwestorów. Plan emisji przewiduje sprzedaż obligacji w trzech transzach, z terminem wykupu od 3 do 5 lat.

— Dla spółki jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż emisja powinna cieszyć się powodzeniem. Trudno oceniać te plany, gdyż zarząd nie podał jeszcze szczegółów emisji. Na pewno PGF dzięki zdobytym środkom będzie mogła jeszcze silniej włączyć się w konsolidację sektora i umocnić na nim swoją pozycję — komentuje jeden z analityków

Oprócz emisji obligacji, zarząd zamierza również przeprowadzić emisję akcji serii K w ramach opcji menedżerskiej. Obejmie ona 500 tys. walorów, które zaoferowane zostaną w cenie 38 zł. Emisja zostanie przeprowadzono z wyłączeniem prawa poboru i będą z niej mogły skorzystać jedynie wybrane osoby, bezpośrednio związane z władzami spółki. Program opcji menedżerskiej ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych trzech lat i podzielony zostanie na trzy transze. Jego uruchomienie zależeć będzie jednak od istotnego wzrostu kursu spółki na GPW.

Nowe akcje trafią najpierw do instytucji finansowej, która pełnić będzie funkcję subemitenta, a następnie poprzez ten podmiot zostaną zaoferowane uprawnionym osobom. Cena emisyjna równa ma być średniemu kursowi akcji w czerwcu pomniejszonemu o 20-proc. dyskonto. Po przeprowadzeniu emisji, kapitał akcyjny spółki zostanie podniesiony z 20,09 do 21,09 mln zł.

Opcja menedżerska ma umotywować zarząd do jeszcze lepszej pracy, co ma oczywiście wpłynąć na wyniki. A te kształtują się na dobrym poziomie. Po pięciu miesiącach PGF zarobiła na czysto już 8,3 mln zł, przy sprzedaży wartości 600 mln zł. W ubiegłym roku spółka uzyskała przychody w kwocie 424,1 mln zł i zysk netto wysokości 14,6 mln zł. Na wczorajszej sesji za jeden walor spółki płacono 39,8 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGF: emisja na inwestycje