PGNiG i VNG startują z rurą

Anna Bytniewska
opublikowano: 04-04-2005, 00:00

PGNiG ma zgodę na utworzenie spółek z niemieckim VNG. To może oznaczać koniec marzeń Bartimpexu o budowie gazociągu Bernau-Szczecin.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) doczekało się zgody skarbu państwa na utworzenie spółki handlu gazem i spółki przesyłu gazu z niemieckim VNG, dystrybutorem tego paliwa.

Dopięli swego

Celem tego projektu jest budowa gazociągu łączącego polski i niemiecki system gazowy.

— 31 marca walne spółki podjęło uchwałę umożliwiającą PGNiG jego realizację — mówi Małgorzata Przybylska, rzecznik PGNiG.

Gazociąg ma tłoczyć gaz w obu kierunkach (interconnector). Będzie on przesyłał od 1,5 do 2 mld m sześc. gazu, który, zgodnie z harmonogramem, popłynąłby nim pod koniec 2006 r.

PGNiG czekało na decyzję właściciela od stycznia. Sprawa nabrała tempa po niedawnym odwołaniu ze stanowiska Dariusza Marca, wiceministra skarbu, któremu podlegał PGNiG. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że PGNiG nie zdołał przekonać go o słuszności podjęcia takiej inwestycji. Chodziło o ekonomiczne założenia projektu i jego rolę dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Faktem jest, że wokół tej sprawy narosły już kontrowersje. Plany PGNiG i VNG kolidują bowiem z innym projektem — gazociągiem Bernau-Szczecin, forsowanym przez Aleksandra Gudzowatego, właściciela Bartimpexu, i niemiecką firmę Ruhrgas.

Gazociąg niezgody

Obie rury miałyby biec w rejonie Pomorza Zachodniego. Dokładna trasa gazociągu planowanego przez PGNiG i VNG nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo też, czy w obecnej sytuacji Bartimpex zrezygnuje z planów budowy Bernau- -Szczecin, czy też po prostu zmieni jego trasę. Nie udało nam się bowiem skontaktować z jego właścicielem. W grudniu ubiegłego roku Aleksandar Gudzowaty proszony przez „PB” o komentarz w tej sprawie powiedział: „Obecnie niewiele możemy zrobić. Za PGNiG stoi państwo. Czekamy na rozwój wydarzeń.”

PGNiG podkreśla, że współpraca z VNG będzie dla niego korzystniejsza niż z Ruhrgasem i Bartimpexem. Będzie właścicielem gazociągu na całej długości i ma gwarancję swobody wyboru dostawcy gazu. Takich warunków nie udało się wynegocjować z Bartimpexem i Ruhrgasem. Tymczasem PGNiG w swojej strategii zakłada nie tylko dywersyfikację dostaw gazu do Polski, ale także zagraniczną ekspansję.

— Chcemy sprzedawać gaz na rynku niemieckim — przyznaje Małgorzata Przybylska.

W ciągu dwóch miesięcy spółki mają zostać zarejestrowane. Ich siedzibą będzie Poczdam, a działalność oparta na prawie niemieckim.

Szerokie perspektywy

Na tym jednak nie koniec. Przedstawiciele PGNiG mają nadzieję, że uda się wciągnąć do tej współpracy również ukraińskiego operatora gazu NAK Naftohaz Ukrainy.

— Byłoby dobrze, gdyby w spółkach z VNG znaleźli się też przedstawiciele strony ukraińskiej. Wówczas można myśleć o tranzycie tańszego gazu z Turkmenii, Kazachstanu na zachód Europy — mówi Małgorzata Przybylska.

Gaz ten mógłby trafiać do terytorium naszego kraju po rozbudowie przejścia gazowego w Drozdowiczach i zwiększeniu do 200 mln m sześc. rocznie mocy przesyłowej gazociągu powstającego w rejonie Hrubieszowa. Ukraińcy i Niemcy podjęli już rozmowy. Jest szansa, że do tego grona dołączą Polacy. Na początku tego tygodnia polska delegacja wyjeżdża na Ukrainę spotkać się z nowym zarządem NAK, aby rozmawiać na temat współpracy.

Okiem prezesa

Miejsce dla jednego

Budowa międzysystemowego połączenia gazowego z Niemcami jest bardzo potrzebne. Kiedy kierowałem PGNiG mieliśmy plany budowy gazociągu, który przesyłałby do Niemiec nadwyżkę gazu, pochodzącą z kontraktu norweskiego. Nie udało się go jednak podpisać. Nie wiem, z jakiego źródła obecnie PGNiG chciałby sprzedawać gaz na Zachód.

Jedno jest pewne — w rejonie Pomorza Zachodniego nie ma miejsca na dwa takie gazociągi. Czy mógłby on powstać na południe od tego regionu? Przy obecnych planach PGNiG zwiększenia wydobycia gazu krajowego nie miałoby to sensu.

Andrzej Lipko, były prezes PGNiG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PGNiG i VNG startują z rurą