PGNiG już szuka odbiorców na norweski gaz

Anna Bytniewska
12-04-2011, 11:00

Wkrótce w morze wyruszy platforma wiertnicza, której współudziałowcem jest PGNiG. W 2012 r. spółka podwoi wydobycie ropy naftowej.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) kończy przygotowania do rozpoczęcia wydobycia ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na przełomie kwietnia i maja na Morze Północne wyruszy wart ponad 2 mld USD statek - platforma wiertnicza, która umożliwi spółce rozpoczęcie eksploatacji złóż, jakie posiada tam jej podmiot zależny PGNiG Norway. W najbliższych miesiącach platforma zostanie podłączona do infrastruktury, dzięki której wydobyte paliwa będą mogły być transportowane na ląd. Spółka córka PGNiG w pierwszym etapie rozpocznie wydobycie ze złoża Skarv. Nastąpi to już w III kwartale 2011 r.

- Złoże Skarv jest warte 880 mln USD. (...) Przy wycenie przyjęto konserwatywne założenie, że baryłka ropy kosztuje 60 USD – mówi Cyryl Federowicz, dyrektor finansowy PGNiG Norway.

Następnie prace wydobywcze obejmą koncesje, jakie firma posiada w złożach Snadd i Idun, zlokalizowanych w pobliżu złoża Skarv. W latach 2010-2013 PGNiG Norway zainwestuje w projekt jeszcze 140 mln USD.

- Wydobycie gazu z tych złóż będzie wynosiło od 2012 r. łącznie 0,4 mld m sześc. gazu oraz 400-500 tys. ton ropy naftowej rocznie. Zakładamy, że ma ono utrzymywać się na zbliżonym stałym poziomie przez kolejnych 25 lat aż do czasu zakończeń eksploatacji – mówi Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG. - Obecnie prowadzimy rozmowy handlowe dotyczące kontraktów na sprzedaż ropy i gazu z norweskich złóż. Do końca czerwca wyłonimy odbiorców, z którymi podpiszemy umowy. Chętnych nie brakuje.

Więcej w jutrzejszym wydaniu "Pulsu Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / PGNiG już szuka odbiorców na norweski gaz