PGNiG nisko, coraz niżej

opublikowano: 11-12-2019, 22:00

Notowania gazowego potentata kontynuują przecenę i zmierzają do poziomu najniższego od 2012 r.

Wśród przyczyn przeceny analitycy wskazują spekulacje na temat możliwego przejęcia Tauronu przez PGNiG. Takiego scenariusza nie wykluczają Paweł Puchalski i Michał Sopiel z Santandera. Rozwiązałoby to problem zadłużenia Tauronu, zmniejszając istotnie ryzyko przekroczenia kowenantów w umowach kredytowych, uważają eksperci. Uatrakcyjniłoby przy tym wskaźniki cena/zysk i EV/EBITDA dla PGNiG.

Możliwe byłoby ponadto osiągniecie efektów synergii. Analitycy dostrzegają jednak argumenty przeciw: strategia PGNiG znacząco by się zmieniła, ponadto spółka zostałaby uwikłana w działania odległe od jej głównego biznesu u progu istotnych zmian w źródłach dostaw. Kilka tygodni temu PGNiG poinformował o rezygnacji z przedłużenia umowy na dostawę gazu z Rosji. Jak zwraca uwagę agencja Bloomberg, przecena PGNiG pogłębiła się po tym, jak Tauron poinformował, że nie znalazł chętnego na zakłady górnicze Janina.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu