PGNiG z negatywną perspektywą ratingu

  • Jakub Sławiński
opublikowano: 06-09-2022, 13:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Perspektywa ratingu kredytowego PGNiG zmieniła się ze stabilnej na negatywną. Sam rating utrzymał się na poziomie „A-„ – informuje agencja Eurorating.

Bartek Sadowski

Powodem zmiany perspektywy ratingu dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. jest planowana fuzja z PKN Orlen S.A., który charakteryzuje się gorszym profilem ryzyka kredytowego. Ostatni raport, ocenia rating Orlenu na poziomie „BBB”.

- EuroRating szacuje, że poziom ryzyka kredytowego spółki powstałej po połączeniu PKN Orlen z PGNiG najprawdopodobniej będzie więc wyższy, co oznacza, że najprawdopodobniej spółka ta będzie miała ocenę ratingową niższą niż obecnie PGNiG – czytamy w komunikacie agencji Eurorating.

Istotny wpływ na zmianę, miał też wzrost długu finansowego, jaki nastąpił w ciągu kilku ostatnich kwartałów. - Wraz z dużym wzrostem zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz z tytułu pochodnych instrumentów finansowych i niemal dwukrotnym w ciągu czterech ostatnich kwartałów wzrostem sumy bilansowej spowodowało to silny spadek udziału kapitału własnego w pasywach – z 67,5 proc. na koniec II kw. 2021 r. do 35,1 proc. na koniec czerwca br. – czytamy w komunikacie.

Negatywna perspektywa ratingowa oznacza, że prawdopodobieństwo obniżenia nadanego spółce ratingu w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane