PGNiG zainwestuje minimum 108 mln USD w Libii w 6 lat

ISB
opublikowano: 25-02-2008, 19:25

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które za pośrednictwem swojej spółki zależnej Polish Oil&Gas Company - Libya BV, podpisało umowę Exploration and Production Sparing Agreement (EPSA) z państwową firmą libijską National Oil Corporation (NOC), zainwestuje w  poszukiwania i wydobycie gazu i ropy w Libii minimum 108 milionów USD w ciągu najbliższych sześciu lat, poinformowała firma w poniedziałek.

"Umowa Exploration and Production Sharing Agrement (EPSA) dotyczy obszaru koncesji 113 w basenie Murzuq, który PGNiG SA wygrało w IV Publicznej Rundzie Przetargowej na poszukiwanie i wydobycie gazu w grudniu ubiegłego roku" - czytamy w komunikacie.

PGNiG podkreślił, że umowa ze stroną libijską jest ukoronowaniem dotychczasowych prac mających na celu dostęp do libijskich zasobów węglowodorów. "Dzięki temu PGNiG SA działając za pośrednictwem oddziału spółki zależnej POGC - Libya BV zostało operatorem, a tym samym nabyło prawo do poszukiwań i udziałów w przyszłej produkcji na bloku o wysokiej perspektywiczności, o czym świadczą zarówno zlokalizowane w sąsiedztwie złoża gazu, jak również informacje o kolejnych nowych odkryciach dokonywanych w obrębie tego basenu naftowego" - czytamy dalej w komunikacie.

Pod koniec stycznia firma Geofizyka Kraków, w 100% zależna od PGNiG, zawiązała w Libii spółkę akcyjną Geofizyka Kraków Libia i objęła w niej 60% akcji.

Przedmiot działalności spółki obejmuje m.in. prowadzenie badań geologicznych w celu określenia złóż ropy i gazu naturalnego, projektowanie i wykonywanie badań geofizycznych i prowadzenie prac wiertniczych dla badań sejsmicznych.

Pod koniec lipca ubr. PGNiG, które na początku czerwca wygrało przetarg na koncesję poszukiwawczą na bloku nr 3 Bahariya w Egipcie, parafowało arabską i angielską wersję umowy koncesyjnej i złożyło wstępną gwarancję bankową.

W 2006 roku spółka badała też sytuację w Algierii, interesowała się również republikami środkowo-azjatyckimi, przede wszystkim Kazachstanem i Uzbekistanem. (ISB)

maza

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane