PGNiG zamierza poszerzyć współpracę z PKN Orlen

Łukasz Pawłowski
25-11-2003, 10:15

PAP: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza podpisać list intencyjny o współpracy z Polskim Koncernem Naftowym Orlen - poinformował PAP w wywiadzie prezes gazowej spółki Marek Kossowski.

"Dokument będzie zawierał kierunki współpracy pomiędzy korporacjami. Obejmują one wspólne działania w zakresie wydobycia gazu i ropy naftowej, wejście płockiej spółki do akcjonariatu spółki Devon, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu na Ukrainie oraz wspólne przedsięwzięcia w sektorze chemicznym" - powiedział Kossowski.

Dodał, że w przyszłym roku spółka Devon, w której PGNiG kontroluje w 36,38 proc. akcji, dostarczy PGNiG około 200 mln metrów sześciennych gazu.

Kossowski oszacował na kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności z zawartego kontraktu na dostawy 2 mld metrów sześciennych gazu na rynku spot (rynek z dostawą natychmiastową).

Na początku listopada PGNiG poinformowało, że NAK Naftogaz Ukrainy i Eural Trans Gas KFT, firmy z którymi PGNiG SA podpisało kontrakt, rozpoczęły dostawy gazu ziemnego do Polski.

"Umowa jest dla naszej spółki korzystna, bo przewidujemy, że z tytułu dostaw gazu zakontraktowanego na rynku spot wydamy mniej o kilkadziesiąt milionów zł, gdybyśmy taką ilość mieli kupić w ramach kontraktu jamalskiego" - powiedział prezes.

Szef PGNiG poinformował, że spółka podpisała z bankami porozumienie w sprawie warunków kredytu konsorcjalnego na kwotę 600 mln euro i udzieliło 12 bankom mandatu na zgromadzenie tej kwoty.

Kredyt ma zabezpieczyć PGNiG przed żądaniem wcześniejszego wykupu euroobligacji o wartości 678,7 mln euro.

"Zawarcie umowy kredytowej spodziewane jest w pierwszej połowie grudnia" - powiedział Kossowski.

Pod koniec sierpnia agencja ratingowa Moody's umieściła na liście obserwacyjnej euroobligacje PGNiG, z możliwością obniżenia ratingu, jednak w piątek Moody's podała, że z zadowoleniem przyjęła zamiar pozyskania przez PGNiG 600 mln euro kredytu.

Obecnie obligacje PGNiG mają rating Baa3.

Gazowa spółka wyemitowała euroobligacje o wartości 800 mln euro, wykupiła jednak w zeszłym roku 100 mln euro, a na początku października dalsze obligacje warte 21,3 mln euro. Termin zapadalności obligacji upływa we wrześniu 2006 roku, a ich oprocentowanie wynosi 6,75 procent.

Kossowski powiedział, że spółka zakończy rok 2003 zyskiem brutto w wysokości 350-400 mln zł.

Dodał, że od początku 2002 roku do końca trzeciego kwartału 2003 roku spółce udało się zmniejszyć zadłużenie do 5,4 mld zł z 6,9 mld zł (według kursu euro i dolara z listopada br.).

Szef PGNiG powiedział, że w ostatnim czasie pojawiły się pewne sygnały płynące z Brukseli o możliwości przesunięcia terminu liberalizacji rynku gazowego w Polsce.

Na początku listopada rząd zaakceptował wniosek resortu gospodarki, by wystąpić do Komisji Europejskiej o przyznanie okresu przejściowego w gazownictwie tak, aby liberalizacja rynku gazowego nastąpiła od początku 2006 roku.

Jeśli Komisja Europejska nie zgodzi się z polskim wnioskiem, polski operator będzie musiał przyspieszyć inwestycje związane z liberalizacją przesyłu gazu, planowanego przez Unię Europejską od lipca 2004 roku.

"Ale mimo pozytywnych sygnałów, które do nas napływają przygotowujemy się do liberalizacji rynku tak, jakby okresu przejściowego miało nie być" - powiedział Kossowski.

Prezes PGNiG podtrzymał wcześniejsze zapewnienia, że zakończenie wyboru doradcy prywatyzacyjnego spółki powinno zakończyć się przed końcem tego roku. W zeszłym tygodniu PGNiG poinformowało, że otrzymało 11 ofert w przetargu na wybór doradcy.

Do końca przyszłego roku do publicznego obrotu ma trafić około 25-30 proc. akcji PGNiG. Miałyby one zadebiutować na rynku polskim i rynkach zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Pawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PGNiG zamierza poszerzyć współpracę z PKN Orlen