PGNiG zaskoczyło

Na drożejącym gazie i mroźnej zimie PGNiG zarobiło więcej, niż rynek oczekiwał. Ma też nowego dostawcę LNG.

Pozytywne niespodzianki giełda nagradza zwyżkami, dlatego kurs PGNiG zyskał wczoraj ponad 6 proc. Największy w Polsce sprzedawca gazu, kontrolowany przez państwo, pochwalił się kwartalnym zyskiem na poziomie 1,6 mld zł. To więcej niż średnia oczekiwań analityków, którzy obstawiali, że zysk wyniesie 1,27 mld zł. — Spółka zyskała na wyższych cenach gazu i ropy naftowej, a także na większej konsumpcji gazu w Polsce, co było konsekwencją bardziej mroźnej zimy niż przed rokiem — wyjaśnia Oleg Gabur, analityk Raiffeisena, cytowany przez agencję Bloomberg.

Spółka ma plany związane z przejęciami złóż węglowodorów w Norwegii - zapowiada Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
Zobacz więcej

Będą przejęcia:

Spółka ma plany związane z przejęciami złóż węglowodorów w Norwegii - zapowiada Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Grzegorz Kawecki

Najbliższe miesiące też napawają optymizmem. Zdaniem analityka, perspektywy dla cen ropy i gazu są dobre, a konsumpcja gazu w drugim kwartale jest ponadprzeciętna. Dobrze oceniane są też plany PGNiG związane z przejęciami złóż węglowodorów w Norwegii. — Rozglądamy się za aktywami gazowymi — mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Przejęcia w Norwegii są ściśle związane z najważniejszą inwestycją przygotowywaną przez PGNiG, czyli z tzw. korytarzem norweskim. To nowy gazociąg, który ma połączyć Polskę z Danią i Norwegią. Dla Polski jest ważny, bo pozwoli całkowicie uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. To ważne, skoro w 2019 r. mają ruszyć rozmowy z Gazpromem w sprawie ewentualnego przedłużenia wieloletniego kontraktu na dostawy tego surowca do Polski. Nad dywersyfikacją dostaw PGNiG pracuje już teraz, bo ma do dyspozycji nowy terminal LNG w Świnoujściu. Kupuje już gaz z Kataru, a w kwietniu zawarł umowę z dostawcą amerykańskim.

— Mamy kolejny spot, przypłynie do Polski w lipcu. Trwa wymiana ostatnich formalności — mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGNiG zaskoczyło