PHARE II da 700 mln euro

Grzegorz Zięba
opublikowano: 28-06-1999, 00:00

PHARE II da 700 mln euro

Unia przygotowuje nowe programy wspierania firm

DECYZJE W TERENIE: Organizacja przekazywania funduszy pomocowych UE powinna się opierać na specjalnych komitetach sterujących, zakotwiczonych w strukturach samorządowych — uważa Janusz Berdowski, ekspert UNIDO do spraw certyfikacji. fot. G. Zięba

Unia Europejska szykuje kolejną transzę funduszy pomocowych, które mają przynieść Polsce 700 mln euro. Krajowe firmy mogłyby z tego skorzystać, gdyby tylko dysponowały odpowiednią wiedzą. Rodzimi biznesmeni rzadko zdają sobie sprawę z wymogów proceduralnych. Każde odstępstwo od nich przekreśla szansę na uzyskanie pieniędzy.

Unia Europejska przeznacza rocznie na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw około 30 mld euro. Na konferencji zorganizowanej przez Lubelski Klub Biznesu oraz urząd marszałkowski województwa lubelskiego, dotyczącej unijnych funduszy pomocowych, poinformowano, że trwają prace nad programem PHARE II, z którego pomocy będą mogły skorzystać małe i średnie firmy z Polski.

Dużo do podziału

Po zjednoczeniu polskie firmy będą mogły również korzystać z funduszy z UE. Zdaniem specjalistów, już dziś mogą się przygotować do konsumowania unijnych pieniędzy, korzystając z funduszy pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie jest to łatwe. Zainteresowany biznes nie ma wiedzy na ich temat, a instytucje, zajmujące się dystrybucją funduszy, czasami same stwarzają różne problemy.

— Unia przygotowuje nowy program pomocowy — tzw. PHARE II. Jest on skierowany do firm, które przygotowują się do integracji z UE. W ciągu trzech lat Polska otrzyma od 650 do 700 mln euro. Musimy się dobrze przygotować, by spełnić wszystkie warunki pozwalające na skonsumowanie tych środków — uważa Janusz Berdowski, ekspert UNIDO do spraw certyfikacji.

Jednym z klasycznych problemów w zarządzaniu środkami unijnymi jest problem preferencji. Samorządy, które mają wpływ na dystrybucję takich pieniędzy, często stają przed dylematem czy przeznaczyć je na fundusz poręczeń kredytowych czy też na bezpośrednie inwestycje, takie jak drogi.

— Rozwiązania zależą oczywiście od specyfiki sytuacji w regionie. Jednak w takim przypadku powinno preferować się uruchomienie środków na cele dynamizujące przedsiębiorczość. To trochę tak jak z pomocą socjalną. Lepiej stwarzać miejsca pracy niż rozdawać zasiłki — twierdzi Włodzimierz Dzierżanowski, pełnomocnik zarządu Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Najpierw procedury

Częstym powodem ograniczenia możliwości skorzystania z unijnych funduszy jest brak odpowiedniej wiedzy wśród naszych przedsiębiorców. Rzadko zdają sobie oni sprawę z wymogów proceduralnych, jakie stawia się firmom ubiegającym się o fundusze z UE. Podstawą sukcesu w pozyskiwaniu środków jest odpowiednie przygotowanie dokumentów. Procedury unijne są ścisłe i każde odstępstwo od nich przekreśla szansę projektu.

— Powinny powstać specjalne instytucje, które wyszkoliłyby kompetentnych urzędników, przygotowujących projekty pod względem formalnym. Brak odpowiednich kadr, szczególnie poza stolicą, jest jedną z podstawowych bolączek przy staraniu się o środki PHARE — uważa Janusz Berdowski.

Nie dla wszystkich

Często z funduszami pomocowymi wiąże się nadmierne oczekiwania. Prawda jest taka, że nie załatwią one większości problemów, z jakimi boryka się nasz small business. Jednak w dalszej perspektywie ich istnienie staje się wielką szansą dla rodzimej przedsiębiorczości. Jak twierdzą specjaliści, mają one być przede wszystkim zaczynem, który pobudzi i wskaże drogę działania.

— Ich zadaniem jest doprowadzenie do idealnego stanu kilku przedsiębiorstw, które z kolei mają ciągnąć za sobą inne firmy — uważa Paweł Samecki, podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PHARE II da 700 mln euro