Czytasz dzięki

Pharmena rozgrzała kurs witaminą

opublikowano: 26-03-2020, 22:00

Spółka sprzedająca suplementy diety oparte na pochodnej witaminy B3, rośnie po informacjach o jej przydatności w leczeniu COVID-19.

W okresie epidemii niewiele trzeba, by zdołować kurs spółki giełdowej, i niewiele trzeba, by wystrzelił. W czwartek przed sesją biotechnologiczna Pharmena podała w raporcie giełdowym, że „praca naukowa, opublikowana w marcu przez grupę chińskich i włoskich naukowców w Cell Death & Differentiation, rekomenduje podawanie witaminy B3 jako suplementu diety w infekcji koronawirusem SARS-CoV-2”.

Na efekty informacji o przydatności witaminy podczas choroby wirusowej nie trzeba było długo czekać. Podczas czwartkowej sesji notowania Pharmeny szły w górę o blisko 40 proc., dochodząc do poziomu najwyższego od października ubiegłego roku. Powód? Pharmena, która rok temu przeniosła się z NewConnect na główny parkiet, opiera biznes na produkcji suplementów diety zawierających cząsteczkę 1-MNA. Cząsteczka to opatentowana przez polską spółkę pochodna (metabolit) właśnie witaminy B 3.

— Zgodnie z najnowszą opublikowaną pracą naukową przez chińskich i włoskich naukowców powinniśmy suplementować witaminę B 3, której głównym metabolitem jest 1-MNA, by zmniejszać ryzyko następstw COVID-19. 1-MNA jest podstawowym składnikiem suplementów diety dostępnych w portfelu spółki. Opublikowana praca stanowi dla nas również punkt odniesienia do dalszej analizy i rozpatrzenia potencjalnej koncepcji leku 1-MNA w kierunku leczenia skutków koronawirusa — mówi Konrad Palka, prezes Pharmeny, cytowany w komunikacie.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku spółka miała 8,7 mln zł przychodów ze sprzedaży i 7,2 mln zł straty netto. Pracuje nad tym, by cząsteczka 1-MNA była wykorzystywana nie tylko w suplementach diety — badana jest m.in. możliwość jej zastosowania w leczeniu niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH). Największym akcjonariuszem Pharmeny jest Pelion, jeden z największych w Polsce dystrybutorów farmaceutycznych — ma 61,1 proc. akcji.

Poznaj program warsztatu "Alternatywne Spółki Inwestycyjne", 25 września 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu