PIA Piasecki pozostanie samodzielny

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-06-1999, 00:00

PIA Piasecki pozostanie samodzielny

MYŚLIWY NIE OFIARA: To my zamierzamy przejmować, a nie być przejmowani. Dlatego nie chcemy oddawać pełnej kontroli nad spółką — mówi Andrzej Piasecki, szef rady nadzorczej PIA Piasecki. fot. B. Skrzyński

Zniesienie uprzywilejowania akcji będących w posiadaniu braci Piaseckich, zdaniem analityków, podniesie atrakcyjność kieleckiej spółki. PIA Piasecki nie zamierza jednak pozyskać ani inwestora branżowego, ani finansowego.

Najwięksi udziałowcy, Andrzej i Lech Piaseccy, pomimo utraty uprzywilejowania nie stracą kontroli nad spółką. Chcą w dalszym ciągu dysponować znaczącym udziałem w liczbie głosów na WZA, który ich zdaniem powinien oscylować wokół 40 proc.

— Spółka znajduje się na etapie, który gwarantuje dalszy rozwój. Niemniej, chcemy pozostawić sobie wpływ na dalsze jej losy — mówi Andrzej Piasecki, przewodniczący rady nadzorczej spółki.

Piątkowe WZA spółki, oprócz uchwały o zrównaniu akcji, postanowiło przeznaczyć cały zeszłoroczny zysk w kwocie 7,15 mln zł na kapitał zapasowy. Miało to na celu podwyższenie wartości kapitałów własnych, co wiąże się z planowanymi przenosinami spółki z rynku równoległego na podstawowy. Ma to nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku. Z tego względu zarząd głosował za niewypłacaniem dywidendy, gdyż, jak powiedział nam Andrzej Piasecki, nie leży to w chwili obecnej w interesie spółki.

Konieczność zwiększenia kapitałów wymusza finalizację fuzji z czterema spółkami zakupionymi w zeszłym roku od NFI. Strategia PIA Piaseckiego do roku 2001 zakłada także, iż obecnie nie będzie przeprowadzana nowa emisja akcji. Potrzebne środki pozyskiwane będą tak jak dotychczas ze sprzedaży bonów handlowych, w czym pośredniczy od półtora roku Bank Handlowy.

Kielecka spółka zamierza w dalszym ciągu rozwijać działalność w dwóch segmentach rynku: budownictwa obiektów użytkowych (biurowce) oraz developerki. W przyszłym roku, z tego drugiego źródła spółka planuje osiągnąć od 60 do 100 mln zł.

Wyniki spółki wskazują na dynamiczny rozwój. W ubiegłym roku PIA Piasecki osiągnął przychody wysokości 206,1 mln zł. W porównaniu z rokiem 1997 dało to dynamikę wzrostu równą 187 proc. Zgodnie z przedstawionymi prognozami, spółka planuje w tym roku osiągnąć wzrost przychodów do 265 mln zł i zysk netto na poziomie 8,6 mln zł. Natomiast dla grupy kapitałowej, analogiczne wartości powinny wynieść 340 i 11 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PIA Piasecki pozostanie samodzielny