PIA Piasecki wzmacnia grupę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

PIA Piasecki wzmacnia grupę

SAMODZIELNI: PIA Piasecki, której przewodniczącym rady nadzorczej jest Andrzej Piasecki, planuje samodzielną rozbudowę grupy i nie zamierza wprowadzać do spółki inwestora branżowego. fot. G. Kawecki

Zarząd kieleckiej spółki PIA Piasecki postanowił wnieść aktywa do swojej spółki zależnej PIA Piasecki Inwestycje. Dzięki temu nastąpi zmniejszenie zobowiązań i zwiększenie majątku podmiotu zależnego.

Podjęta decyzja przewiduje wniesienie wierzytelności na łączną kwotę 2,36 mln zł. Kwota ta dzieli się na trzy części. Pierwsza to pożyczka o wartości 1,015 mln zł, drugą są odsetki od pożyczki wysokości 91,2 tys. zł. Ostatnią część stanowi wartość zakupionego w listopadzie ubiegłego roku gruntu (1,25 mln zł).

Równocześnie PIA Piasecki zobowiązał się do objęcia 3366 udziałów w podwyższanym kapitale zakładowym PIA Piasecki Inwestycje o wartości 700 zł każdy.

Zdaniem analityka, powyższe decyzje mają na celu zwiększenie siły grupy kapitałowej kieleckiej spółki.

— Władze firmy od dawna zapowiadały, że nie zamierzają pozyskiwać inwestora strategicznego. Spółka zamierza czynnie uczestniczyć w konsolidacji sektora budowlanego i jej plany przewidują przejmowanie innych firm — mówi analityk.

W celu zwiększenia atrakcyjności walorów spółki dotychczasowi najwięksi akcjonariusze, bracia Andrzej i Lech Piaseccy, postanowili na ostatnim WZA znieść uprzywilejowanie akcji, które znajdowały się w ich posiadaniu. Jednak mimo to pragną w dalszym ciągu sprawować kontrolę nad spółką, dysponując 40 proc. głosów na WZA.

Nowa strategia spółki przewiduje dalsze rozwijanie działalności w dwóch podstawowych segmentach rynku: budownictwa obiektów użytkowych (biurowce) oraz developerki. W przyszłym roku z tego drugiego źródła spółka zamierza osiągnąć od 60 do 100 mln zł.

Po pięciu miesiącach PIA PIasecki osiągnął przychody ze sprzedaży w kwocie 81,5 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego dało ponad 15-proc. wzrost. Wyższym obrotom towarzyszy także wzrost rentowności, dzięki czemu zysk na działalności operacyjnej wyniósł na koniec maja 4,1 mln zł. W zeszłym roku analogiczna wartość była mniejsza prawie o 130 proc. Jednak na poziomie brutto i netto spółka zanotowała znacznie słabsze wyniki niż przed rokiem. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 1,7 mln zł (w 1998 było to 3,09 mln zł), zaś wynik finansowy netto osiagnął poziom 1,07 mln zł i był niższy o 15 proc. Zgodnie z przedstawionymi prognozami, spółka planuje w tym roku osiągnięcie wzrostu przychodów do 265 mln zł i zysku netto na poziomie 8,6 mln zł. Natomiast dla grupy kapitałowej analogiczne wartości powinny wynieść 340 i 11 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PIA Piasecki wzmacnia grupę