Piąte rozdanie pieniędzy z dotacyjnego przeboju

opublikowano: 22-07-2018, 22:00

Spory budżet i niezmienne od lat zasady — to skutecznie zachęca przedsiębiorców do ubiegania się o kredyt na innowacje technologiczne

Sezon ogórkowy z pewnością nie dotyczy funduszy unijnych dla przedsiębiorców. Tylko w lipcu czekają na nich aż 84 konkursy z grantami. Miłą informacją dla firm jest aktualizacja harmonogramu programu Inteligentny Rozwój (POIR), z której wynika, że zaraz po wakacjach Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosi — już po raz drugi w tym roku — kolejną edycję dotacyjnego przeboju, czyli „Kredytu na innowacje technologiczne”. To niespodzianka, bo według wstępnego harmonogramu zakończony w maju nabór miał być jedynym w tym roku konkursem z poddziałania 3.2.2 POIR.

Beata Daszyńska- -Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że ostatni konkurs „Kredyt na innowacje technologiczne” znów cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Wartość złożonych przez nich wniosków o dofinansowanie to prawie 740 mln zł.
Zobacz więcej

POPYT NA PREMIĘ Z BGK:

Beata Daszyńska- -Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że ostatni konkurs „Kredyt na innowacje technologiczne” znów cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Wartość złożonych przez nich wniosków o dofinansowanie to prawie 740 mln zł. Fot. Materiały prasowe bgk

— Popyt na dofinansowanie w ostatnim konkursie ponownie przekroczył możliwości budżetowe. Kwota, o którą ubiegały się firmy, wynosi ok. 740 mln zł wobec 550 mln zł dostępnych w puli — mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Efekt ostatniej rundy

Do państwowego banku wpłynęło 257 wniosków, z czego w trzecim, czyli ostatnim etapie naboru — 214.

— Widać tzw. efekt ostatniej rundy. Co to oznacza w praktyce? Zbliżający się termin zakończenia konkursu zazwyczaj motywuje do złożenia projektów największą liczbę wnioskodawców. Mam nadzieję, że w przypadku jesiennego naboru — trwającego sześć miesięcy — będzie to lepiej rozłożone się w czasie. Składanie dużej liczby wniosków w ostatnim etapie konkursu niekorzystnie wpływa na proces ich oceny i znacznie go wydłuża — komentuje Karolina Banach, konsultant w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido.

Już wiadomo, że w pierwszej rundzie promesę premii technologicznej uzyskało siedem na osiem zgłoszonych projektów. Natomiast w drugim etapie były to 22 przedsięwzięcia spośród 35 zaproponowanych przez przedsiębiorców. Beneficjenci dwóch pierwszych rund otrzymają wsparcie w wysokości 80,5 mln zł. Teraz eksperci BGK oceniają wnioski z trzeciej fazy konkursu. Sprawdzanie zakończą prawdopodobnie we wrześniu.

— Przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli wystartować w czwartej edycji programu,będą mogli zrobić to jesienią. Nabór rozpocznie się 8 października, a zakończy 26 kwietnia 2019 r. — zapowiada prezes BGK.

Jak podkreśla, ogłoszenie nowego konkursu to nie tylko odpowiedź na duże zainteresowanie przedsiębiorców unijnym wsparciem — ale również banków komercyjnych, do których wpłynęło bardzo dużo wniosków o przyznanie promes kredytu technologicznego, niezbędnych w ubieganiu się o dofinansowanie.

Piąta szansa

Piąty już nabór będzie podzielony na rundy. Ich dokładne terminy wraz z dokumentacją konkursową państwowy bank opublikuje 3 września. Pula przeznaczona na premię technologiczną wyniesie 350 mln zł. Co roku BGK przeznacza na ten instrument znaczną kwotę. Jego popularność wynika również z tego, że zasady naboru prawie nie zmieniają się w kolejnychedycjach, co niestety jest dość częstą praktyką w przypadku innych konkursów z programu Inteligentny Rozwój.

Karolina Banach, konsultant w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami Crido, zwraca uwagę na długi termin najbliższego konkursu.

— W ubiegłym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizowała również półroczny nabór z podziałania 3.2.1 „Badania na rynek” programu Inteligentny Rozwój, który podzieliła na rundy. W tym roku trwa on prawie 12 miesięcy. Takie podejście jest bardzo korzystne dla wnioskodawców, bo mają czas na przygotowanie niezbędnych dokumentów. Poza tym mogą kontrolować, jakie jest zainteresowanie naborem i podjąć decyzję o złożeniu aplikacji w optymalnym terminie — podkreśla ekspertka Crido.

Wtóruje jej Agnieszka Wykrzykowska, menedżer w departamencie doradztwa europejskiego firmy Grant Thornton.

— Podział naboru na etapy znacznie przyspiesza ocenę i decyzję o przyznaniu dofinansowania projektom, które są gotowe do realizacji. Dlatego przedsiębiorcy składają je w początkowym okresie trwania konkursu. Każda runda obejmuje nabór wniosków o wsparcie, weryfikację formalną, ocenę merytoryczną i publikację listy rankingowej — wylicza Agnieszka Wykrzykowska.

Unikalne wdrożenia

Na małych i średnich graczy, którzy mają zdolność kredytową, czeka wsparcie na przedsięwzięcia, których celem ma być zakup i wdrożenie nowych technologii. Rozwiązania te mogą mieć postać prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych i badań przemysłowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Powinny prowadzić do wytworzenia nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

— W zależności od wielkości firmy i lokalizacji przedsięwzięcia wysokość wsparcia w postaci premii technologicznej może wynieść do 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, ale nie więcej niż 6 mln zł — wyjaśnia Karolina Banach.

Kredyt sfinansuje m.in. zakup maszyn, linii technologicznych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym praw patentowych i licencji. Instrument pokryje również część wydatków związanych z budową i rozbudową nieruchomości oraz z ekspertyzami i projektami technicznymi.

Karolina Banach radzi, aby przedsiębiorcy, którzy będą przygotowywać wnioski, zwrócili szczególną uwagę na innowacyjność technologii z punktu widzenia danej branży, a także na nowość i potencjał rynkowy wyniku projektu. Eksperci BGK sprawdzą, czy planowana technologia wprowadza nowe, wcześniej niedostępne rozwiązania, czy stanowi tylko rozwinięcie i udoskonalenie znanych już innowacji. Specjaliści zweryfikują ponadto, czy rezultat przedsięwzięcia jest innowacją przełomową, czyli czy wywiera znaczący wpływ na dany rynek i działające na nim firmy.

— Wnioskodawcy muszą też pamiętać o obowiązku posiadania aktualnej promesy kredytu technologicznego lub warunkowej umowy takiego kredytu, wydanych najpóźniej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. Brak tych dokumentów wyklucza przedsiębiorcę z konkursu — przestrzega ekspertka Crido.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu